VIII Międzynarodowy Festiwal Szachowy
3-11 sierpnia 2011 - Ostróda


Daniel Ludwiński

W sierpniu o pograniu w turnieju szachów klasycznych w naszym województwie przynajmniej na razie można zapomnieć. W tej sytuacji położona stosunkowo niedaleko Ostróda skutecznie kusiła już ósmą edycją tamtejszego festiwalu. Formuła imprezy pozwalała zarówno pograć samemu, jak i obejrzeć w akcji utytułowanych zawodników - w tym roku obok tradycyjnego openu i grup juniorskich organizatorzy zdecydowali się bowiem przeprowadzić również dwa turnieje kołowe, jeden z możliwością wypełnienia normy na arcymistrza, a drugi na mistrza międzynarodowego. Z naszego punktu widzenia szczególnie ciekawie zapowiadał się ten drugi, o średnim rankingu 2291, gdyż wziął w nim udział Radosław Gajek. Młody grudziądzanin, debiutujący w tak mocnej grupie, dysponował najsłabszym rankingiem, jednak w walce z rywalami spisał się znakomicie. W Ostródzie Gajek wygrał bowiem partie z dwójką mistrzów FIDE oraz zremisował z dwójką znanych mistrzów międzynarodowych (z Bogdanem Grabarczykiem i Krystianem Kuźmiczem), a łącznie uzbierał w dziewięciu partiach pięć punktów, dzięki czemu zajął piąte miejsce i zdobył blisko pięćdziesiąt „oczek” ELO. Grupę wygrał znany w naszym regionie ze startów m.in. w Golubskiej Nocy Szachowej Pavel Shkapenko z Rosji.
Radek Gajek nie był jedynym młodym szachistą, który zaimponował formą w kołówkach. W grupie z normą na arcymistrza znakomitą drugą pozycję zajął bowiem Jan-Krzysztof Duda. Reprezentant MKS MOS Wieliczka, od lat uznawany za wielki talent, zajął drugą pozycję, tylko za doświadczonym arcymistrzem z Litwy Vidmantasem Malisauskasem. Duda miał szansę na zdobycie tylu samo punktów co Litwin, jednak w ostatniej partii przegrał z nieliczącym się w łącznej klasyfikacji Marcinem Sieciechowiczem, co nie zmienia jednak ogólnego obrazu jego występu, który należy uznać za bardzo dobry.
Najliczniejsze grono szachistów z naszego województwa wystąpiło w turnieju open. Zwycięzcą grupy został mistrz Krzysztof Budrewicz z Olsztyna, za to na drugim miejscu uplasował się Krzysztof Lewandowski. Zawodnik bydgoskiego Pocztowca prowadził po pięciu rundach z kompletem punktów i choć ostatecznie nie zdołał utrzymać pierwszego miejsca, to i tak wypadł bardzo dobrze, okraszając drugą lokatę wypełnieniem swojej trzeciej normy na tytuł kandydata na mistrza. Szansę na normę kandydacką, choć dopiero pierwszą, miał również Oskar Górniewicz, najlepszy z torunian. Niestety, porażka w ostatniej rundzie sprawiła, że do normy nieco zabrakło, podobnie jak i do nagrodzonego miejsca, choć dziesiąta lokata w silnym openie również jest dobrym wynikiem. W nieoficjalnej klasyfikacji zawodników KPZSzach kolejne lokaty zajęli Piotr Bartosik, Piotr Szybowicz i Przemysław Szmidt.
W grupie „Młodych talentów” po sześciu rundach na drugim miejscu z dorobkiem pięciu punktów i szansami nawet na normę na pierwszą kategorię plasował się Marcin Koźliński. W końcówce torunianin nie zdołał niestety utrzymać lokaty i skończył turniej na ósmym miejscu, jednak swój założony cel, jakim było zdobycie drugiej kategorii, osiągnął, więc występ może uznać za udany. Swoje kategorie w „Młodych talentach” podwyższyli także dwaj inni zawodnicy z Torunia: Piotr Sakrajda (norma na III) oraz Paweł Szlendak (norma na IV). Z kolei w najmłodszej grupie, „Szachowe nadzieje”, bardzo dobre drugie miejsce zajęła Agata Tamoń, która zdobyła trzecią kategorię. Pozostali młodzi szachiści z naszego regionu wrócili z Ostródy z tymi samymi kategoriami które mieli, jednak, co najważniejsze, mieli okazję rozegrać poważne partie i zebrać doświadczenie.
Organizatorzy przygotowali też szereg dodatkowych atrakcji dla szachistów, jak wycieczka na pola grunwaldzkie, ponad dwugodzinny malowniczy rejs do Miłomłyna, darmowe wejściówki na koncert piosenki francuskiej, czy rozmaite zniżki, np. na kręgielnię. Warto więc wybrać się do Ostródy- w tym roku we wszystkich grupach zagrało łącznie dwadzieścia pięć osób z klubów KPZSzach co pokazuje, że turniej jest dla naszych szachistów coraz bardziej atrakcyjny.

Festiwal rozegrano w następujących grupach: Turniej arcymistrzowski, Turniej mistrzów międzynarodowych, Turniej Open (ranking do 2250), Turniej Młode Talenty (urodzeni w 1995 i młodsi), Turniej Szachowe Nadzieje (urodzeni w 2003 i młodsi), Turniej klasyfikacyjny (rankingi 1000-1400), Ostróda Summer Hot Days (szachy szybkie). Oprócz Polaków startowali zawodnicy z Litwy, Francji, Szwecji, Rumunii, Ukrainy, Rosji i Czech. Opiekunami uczniów SP 60 byli Paweł Jaroch i Piotr Szybowicz.


Turniej Open
Miejsce Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
 55 (5) Julia Humin V e II 1442 3/9


Turniej Młode Talenty
Miejsce Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
28 Mikołaj Włoch III b IV 1400 4/4
44 (5) Emilia Szymańska IV a III 1400 3/9
49 (6) Dominika Włoch V e IV 1250 3/9


                        

Julia Humin


Emilia Szymańska


Mikołaj Włoch


Dominika Włoch


Sala gry



Grunwald - Pole bitwy pod Grunwaldem 1410









Grunwald - Muzeum






Grunwald - Ruiny kaplicy pobitewnej






Ostróda - Zamek krzyżacki





Ostróda - Jezioro Drwęckie


Ostróda - Jezioro Sajmino (Kajkowo)






Ostróda - Kręgielnia