I Wakacyjny Turniej Szachowy
"Złoty Pionek"
13 sierpnia 2011 - Toruń

Andrzej Harasimowicz

13 sierpnia 2011 w Toruniu na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dzięki uprzejmości dziekana w/w wydziału p. Andrzeja Rozkosza, odbył się I Wakacyjny Turniej Szachowy „Złoty Pionek”. Celem turnieju było stworzenie mieszkańcom regionu okazji do zmierzenia się oraz zacieśnienia więzi z szachistami z innych miejscowości. Na starcie stanęło 34 zawodników m.in. z Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Świecia oraz Żnina, w przedziale wiekowym od 9 do 80 lat. Turniej rozegrany został na dystansie 7 rund, tempem 15 minut dla zawodnika na partię (P’15).
Od samego początku walka o pierwsze miejsce toczyła się pomiędzy Pawłem Jarochem (GKS Pniówek-74 Pawłowice Śl.) a Damianem Śliwickim (UKS OPP DH Toruń). Ostatecznie, mimo uzyskania takiego samego wyniku punktowego (6,5 pkt – remis padł w bezpośrednim pojedynku obu zawodników, zwyciężył Paweł Jaroch. O jego przewadze zdecydował Buchholz średni. Trzecie miejsce zajął Marek Olszewski (BKS Chemik Bydgoszcz) uzyskując 5 pkt. Wyróżnieni zostali również najlepsza zawodniczka (Alicja Śliwicka, UKS OPP DH Toruń) oraz najlepszy junior (Michał Karpus, UKS Rotmistrz Grudziądz).
Sędzią turnieju był Paweł Pawłowski, a obsługą komputerową i techniczną zajmował się Andrzej Harasimowicz.
Po zakończeniu turnieju głównego odbył się turniej w rozwiązywaniu zadań (solvingowy). Chęć udziału w nim zgłosiły 24 osoby, w tym dwóch zawodników, którzy przyjechali specjalnie na ten turniej. Na rozwiązanie 6 zadań uczestnicy mieli pół godziny, co nie było łatwe ze względu na ograniczony czas. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać 6 punktów. O miejscu w tabeli końcowej decydował wynik punktowy, w drugiej kolejności czas oddania zestawu. Zwycięzcą turnieju solvingowego został Damian Śliwicki zdobywając 6 punktów w czasie 20:29. Drugie miejsce zajął Paweł Jaroch (również 6 pkt, 28:33) a trzecie Marcin Kołodziejski (6pkt, 30:00). Atrakcyjne nagrody dla najlepszych zapewnili sponsorzy: Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Zakład Optyczny „Optyk Obremski” oraz p. Janusz Zabłotny.
To już drugi turniej, który odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Miejmy nadzieję, że nie ostatni!