Drużynowe Mistrzostwa Województwa w Szachach Szybkich

Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja z zawodów

Paweł Jaroch

W sobotę 24 listopada 2012 r. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Szybkich. Chętnych na organizację imprez mistrzowskich nie było, dlatego zawody przejęła sekcja szachowa Pocztowca Bydgoszcz. Z powodu bardzo małej liczby zgłoszonych drużyn (męskich 6 - 4-osobowych, kobiecych 3 - 2-osobowych) i braku dodatkowych sponsorów zwycięzcy w klasyfiacji drużynowej otrzymali puchary, pierwsze trójki medale, a za zwycięstwa na szachownicach - pamiątkowe statuetki. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy. Właściwie mistrzostwa były wewnętrzną sprawą drużyn bydgoskich, gdyż nawet w drużynie męskiej Gambitu wszyscy to bydgoszczanie (gdzie Toruń, Grudziądz, Żnin?). Zawody prowadził Przemysław Hałas.

W turnieju kobiet bezapelacyjnie wygrała drużyna Pocztowca Bydgoszcz z siostrami Agnieszką Marchel i Aniką Lewandowską w składzie, które w wygranych 4 meczach oddały tylko jeden remis z gry. Na drugim miejscu uplasowała się młoda drużyna MDK nr 1 Bydgoszcz (Julia Humin i Emilia Szymańska), a trzecie miejsce wywalczyła ekipa Gambitu Świecie (Karolina Waszkowska i Julia Piotrowska). Zawodniczki grały dwa koła z czasem po 15 minut na zawodnika.
Turniej drużynowy męski przebiegał pod dyktando czterech najsilniejszych ekip: Chemika, MDK-1 I, Pocztowca i Gambitu. Właściwie nie liczyła się drużyna DMK-1 II i składany MDK-1 Team, które jedyne punkty zdobyły między sobą. Przy 6 drużynach zespoły grały jedno koło z czasem po 15 minut na zawodnika. Niestety w planowanym terminie nie wszystkie drużyny stanęły na poziomie "przeciągając" rozpoczęcie, żeby zawodnicy zdążyli na rundę. Same zawody przebiegły spokojnie, nawet po ogłoszeniu, że jedynymi nagrodami będą wspomniane puchary, medale i statuetki :) Walka była zacięta aż do ostatniej rundy, gdzie na finiszu o pierwsze miejsce walczyły tylko drużyny MDK-1 I i Pocztowca. Ostatecznie wygrała drużyna MDK-1 Bydgoszcz wzmocniona w ostatniej chwili seniora Kamilem Rzóską (pozostali zawodnicy: M. Stoppel, B. Siwiec, M. Brzeziński), który wraca do gry po dłuższej przerwie. Srebrne medale wywalczyła drużyna gospodarzy, Pocztowca Bydgoszcz w składzie K. Jaroch, P. Jaroch, T. Olędzki i M. Olędzka, a brąz uzyskali "Chemicy": M. Woźniak, M Olszewski, J. Jakubowski i M. Mazalon. Gambitowi nie pomógł mistrz międzynarodowy Krzysztof Żołnierowicz i "świecka" drużyna spadła poza podium. Niestety przez niedopatrzenie w regulaminie w ostatniej rundzie zostały skojarzone dwie drużyny jednego klubu, ale to raczej nie miało znaczenia. Najlepsi na szachownicach okazali się: I - Karol Jaroch 5/5, II - Bartek Siwiec - 5/5, III - Tomek Olędzki - 4/5, IV - Kamil Rzóska - 4,5/5.