Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja

Paweł Jaroch

11 listopada 2012 r. w Kwidzynie odbył się jeden z pierwszych turniejów szachowych z cyklu "Szachiści grają dla..." organizowanego w ramach Święta Niepodległości przez miejscowych działaczy z MTS Kwidzyn. Dodatkowymi atrakcjami było spotkanie z Prezesem i Członkami Zarządu PZSzach: Tomaszem Sielickim, Adamem Dzwonkowskim i Bogdanem Jeżakiem, i przede wszystkim obecność Radosława Wojtaszka - najlepszego w ostatnich latach polskiego szachisty, który cały dzień był do dyspozycji dzieci, a na koniec turnieju wręczył nagrody zwycięzcom i dla wytrwałych przeprowadził symultanę.

W samym turnieju wystartowało 76 zawodników w tym dziewięcioro naszych reprezentantów, którzy wypadli przyzwoicie. Turniej zwyciężył Wicemistrz Polski do lat 12 - Janik Igor. Formą błysnął grudziądzki szachista (czemu nie na makroregionie) Michał Karpus, który wygrał bezpośrednią partię ze zwycięzcą, ale punkty stracone w międzyczasie nie pozwoliły mu wygrać turnieju.
Trzeci był zawodnik gospodarzy Jakub Chatys. Na uwagę zasługuje bardzo dobry występ Macieja Błocńskiego z Bydgoszczy, który zajął 9 miejsce (21 startowy) wygrywając m.in. ze zwycięzcą makroregionu do lat 13 - Jackiem Belczewskim i członkiem Akademii Szachowej - Bartoszem Wyczlingiem. Dla ciekawostki dodam, że Maciek nigdy nie zdobył medalu mistrzostw województwa juniorów, ale z biegiem czasu (wejścia w sezon) rozkręca się i w październiku wywalczył pewnie drugi raz awans do Mistrzostw Polski Juniorów (OOM w SU do lat 12).
Na dobrym 14 miejscu uplasował się Jan Dudziński z Grudziądza, a parę miejsc za nim (na 20) znalazła się koleżanka z miasta Oliwia Skorupa, która wygrała klasyfikację dziewcząt do lat 14. Na uwagę zasługuje również występ Aleksandra Banickiego, który zajął 22 miejsce i był pierwszy z zawodników bez rankingu elo. Kolejne miejsca naszych zawodników: 38. Adam Dudziński, 40. Emilia Szymańska, 52. Kinga Młotkowska, 53. Mateusz Jaskólski. Pełne wyniki można znaleźć w serwisie turniejowym.