Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja

Paweł Jaroch

W terminie 26-27 maja 2012 r. już po raz czwarty Akademia Szachowa w Bydgoszczy, mieszcząca się przy ZS nr 26, zorganizowała weekendowy turniej szachowy, który zgromadził na starcie 55 zawodników z Bydgoszczy, Torunia, Żnina, Barcina, Osielska, Białych Błót, Zalesia k/Szubina, a także z Gdyni i Elbląga. Zawody były w obsadzie międzynarodowej, gdyż zawodnik z ostatniego wymienionego miasta ma narodowość czeską. Turniej A grał na dystansie 5 rund, B/C - 7 rund, C - 6 rund, a najmłodsi rozegrali zawody systemem kołowym 7-rundowym. Nie licząc przedszkolaków wszyscy grali systemem szwajcarskim. Również i tempo gry było zróżnicowane. W turnieju A - 90 minut na zawodnika, B/C - 60 minut, D i E - 30 minut. Zawody sędziowała nierozłączna para P. Szybowicz - P. Jaroch w relacjach oczywiście czysto szachowych :) Turniej oczywiście nie odbyłby się bez nieocenionej pomocy rodzin Włoch i Młotkowskich związanych z ZS nr 26. Zdecydowana większość zawodników (80-90%) otrzymała nagrody rzeczowe, puchary i 3 finansowe (w turnieju A). Na zawodach był czynny bufet z ciepłymi napojami i słodkim poczęstunkiem.
Turniej A był bardzo zacięty, choć po pierwszych trzech rundach nie zanosiło się na to. Olszewski i Szmidt wygrali bardzo pewnie swoje trzy partie i w czwartej rundzie wzięli remis. W ostatniej odsłonie zmagań tytanów jak grom z jasnego nieba trafił w liderów turnieju A. Pierwszy przegrał z Grabarczykiewm, a drugi z Konieczyńskim, który tym samym zaliczył zwycięstwo w całych zawodach. Wszak Żnin potęgą jest i baszta! :) Czech ostatecznie zajął drugie miejsce, a na trzecim uplasował się reprezentant pobliskiego Chemika - Olszewski. Na plus można zaliczyć występ dwóch zawodników z "gołym" rankingiem polskim: Rafała Włoch i Romana Poreda. Obaj w silnej grupie uzyskali 2,5 pkt z 5 partii i zdobyli ranking "częściowy" Fide (tzw. częściówka), odpowiednio 1442 i 1432, co jest bardzo dobrym wynikiem, zwłaszcza, że zawodnicy bardzo mało rozgrywają partii turniejowych. Inni młodzi zawodnicy mogą się tylko uczyć :)
W łączonym turnieju B/C bardzo pewnie wygrał Michał Śmieszek z Bydgoszczy, który zapewne zdobyłby II kategorię, gdyby nie nieszczęsny dzwonek telefonu komórkowego, a po zgłoszeniu zgłoszeniu przeciwniczki, zawodnikowi trzeba było uznać porażkę. W tej grupie padły dwie kategorię trzecie, które zdobyli: Mateusz Ziółkowski i Jakub Bełcikowski.
Turniej D wygrał Mikołaj Jaszowski, który oddał tylko pół punktu rywalom. Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Kowalski, którzy po bardzo ładnym występie wywalczyli IV kategorię. V kategorie uzyskali jeszcze: Oskar Borzencki, Patryk Adamczewski i Don Gaebelein.
Turniej E przebiegał tylko pod dyktando dwóch osób. Po remisie w pierwszej rundzie między zainteresowanymi, wygraniu pozostałych partii, a przez system kołowy i tym samym punktację Bergera Jagoda Kroczka i Franek Olejniczak mieli tą samą punktację pomocniczą. Rozegrali baraż o pierwsze miejsce, który też zakończył się wynikiem nierozstrzygniętym. Organizatorzy ustalili, że zostaną wydane dwa pierwsze miejsca: w kategorii dziewczynek i chłopców. Zwycięzcy uzyskali IV kategorię. V kategorię zdobył jeszcze Kacper Wojciechowski.
W turnieju wziął udział szef Ekstraligowej drużyny ŻTMS Baszty MOS Żnin (współlider po 3 kolejkach) Jerzy Śniadecki. Zawody wizytował również dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bydgoszczy - Piotr Skowroński i Mistrz Polski z 1990 roku w szachach błyskawicznych - Krzysztof Żołnierowicz.