Drużynowe Mistrzostwa Województwa Szkół Podstawowych
31 stycznia 2013 - MDK 2 Bydgoszcz













Strona MDK 1 Bydgoszcz




UKS MDK 1




Strona szachowa ZS 26





Strona ZS 26 Bydgoszcz





Strona FIDE





Strona PZSzach




Strona KPZSzach


Relacja z mistrzostw


Paweł Jaroch

Trzy ostatnie dni stycznia, to zmagania dzieci i młodzieży w drużynowych rozgrywkach szkolnych na arenie wojewódzkiej. Na pierwszy rzut poszły dwa turnieje rozgrywane w Toruniu – Drużynowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach (29.01.2013 r.) i Gimnazjada Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach (30.01.2013 r.). Zawody prowadziły głównie dwie osoby, byli już członkowie Zarządu KPZSzach – Andrzej Michalski i Tomasz Wodzyński. Zawody były rozgrywane na dystansie 7 rund z czasem po 20 minut na zawodnika. W porównaniu do rozgrywek bydgoskich (o tym poniżej) sędzia główny zamieścił imienne szczegółowe wyniki każdej rundy w serwisach turniejowych. Szkoda tylko, że już od roku właściwie nie dostajemy od działaczy z tzw. „opozycji” żadnych relacji z zawodów (w tym, kiedyś prestiżowego XXX TSz. Juniorów Ferie 2013 czy MP Domów Kultury). Zawsze myślałem, że chodzi nam o promowanie turniejów, a w tym naszego sportu szachowego. Jednak nie wszystkim na tym zależy.

We wszystkich trzech turniejach mistrzowskich prym wiodły szkoły bydgoskie, mające najlepsze możliwości rozwoju (MDK-ki, w tym ok. 10 instruktorów/trenerów szachowych). Szkoda tylko, że to nie przekłada się na znaczące wyniki (medale) w turniejach z cyklu o Mistrzostwo Polski Juniorów. Rozgrywki ponadgimnazjalne wygrało VI LO z Bydgoszczy (Wojciech Mikołajczak, Mateusz Proczek, Szymon Wojnarowski, Karolina Skoczek, rez. Krzysztof Stojke i Karolina Dembińska) przed IV LO z Torunia (Kacper Drozdowski, Mieszko Wodzyński, Tomasz Dziawgo, Zofia Wodzyńska) i I LO z Włocławka (Paweł Szarfemberg, Krzysztof Oborski, Augustyn Nowak, Agnieszka Brzezińska. Gimnazjada zakończyła się zwycięstwem Gim. nr 50 z Bydgoszczy (Tomasz Żebracki, Szymon Wiśniewski, Kacper Wnuk, Monika Zielińska, rez. Wewiórski Aleksander) przed Gimnazjum nr 4 z Chełmna (Wasyl Badyra, Jakub Ćwik, Sebastian Rogulski, Ewelina Pyżewska) i Gim. Katolickim z Bydgoszczy (Mikołaj Gładykowski, Mikołaj Maciejewski, Mateusz Okoński, Izabela Pliszka, rez. Julian Świeciak). Szczegółowe wyniki na końcu relacji.
Drużynowe Mistrzostwa Województwa Szkół Podstawowych w Szachach odbyły się w Bydgoszczy w MDK nr 2. Na starcie z całego województwa stanęło 19 szkół. Zawody były rozgrywane z tempem 15 minut na zawodnika na dystansie 7 rund. Mistrzostwa prowadzili: Andrzej Karpiński, Mariusz Mazalon i Adam Gołąbiewski. Zawody otworzył Prezes KPZSzach Benedykt Mroziński, a zakończył Prezes Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Bydgoszczy – Marian Lewandowski. Patrząc na składy drużyn od razu wytrawni trenerzy zauważyli, że Mistrzostwa Bydgoszczy SP były dużo silniejsze obsadzone. Swoją drogą to dziwne, że mistrzostwa miasta trwają dwa dni z czasem umożliwiającym zdobycie kategorii okręgowych (IV i V), a mistrzostwa województwa tylko jeden dzień z o połowę krótszym tempem gry. Niestety po wielu rozmowach i kilkuletniej mojej obserwacji widać, że podobne imprezy są tylko po to, żeby się odbyły, a część nauczycieli zadowala tylko własny etat. Na zakończeniu najlepsze trzy drużyny otrzymały puchary i komplet medali dla uczestników (bez nagród rzeczowych, teraz nawet opiekun/trener nie dostał medalu) i to wszystko nie licząc dyplomów dla każdej ekipy.  Dla przykładu podam, że jeśli się komuś chce, to może załatwić nagrody, tak jak to było na ubiegłorocznych Mistrzostwach Województwa Przedszkolaków w Toruniu, gdzie organizator miał trudności z ich załatwieniem, a w pomoc przyszedł Wiceprezes KPZSzach – Jarosław Wiśniewski, gdzie załatwił z Urzędu Marszałkowskiego 500 zł.
Wracając do wyników sportowych mistrzostw szkół podstawowych od samego początku było wiadomo, że o zwycięstwo będą walczyć tylko dwie drużyny: Szkoła Podstawowa nr 38 i Szkoła Podstawowa nr 60, obie z Bydgoszczy, legitymujące się największym rankingiem w zawodach i posiadająca w swoim składzie łącznie 6 byłych i obecnych finalistów Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10 i 12. Wyniki sportowe tych dzieci to w wielkiej mierze zaangażowanie dwóch instruktorów z MDK nr 1 w Bydgoszczy – Pawła Jarocha i Piotra Szybowicza. Starty w turniejach połączone z pracą w/w osób, czy własne dzieci na zajęciach w MDK-1 i domowych (przynajmniej części) dają bardzo wymierne efekty (medale mistrzostw województwa, mistrzostw międzywojewódzkich juniorów i młodzików, starty w finałach MPJ). Jest to jednak efekt wieloletni i potrzeba chęci współpracy przynajmniej kilku stron „działających łącznie” (dziecko-rodzic-trener/instruktor) i wtedy dobre wyniki są możliwe.
Każda szkoła, która siadała do w/w drużyn właściwie przygrywała prawie wszystko do zera. Wyniki 4-0 czy 3,5-0,5, nie licząc meczu pomiędzy zainteresowanymi, były na porządku dziennym. Tylko w jednym meczu młoda drużyna z Kowalewa Pomorskiego napsuła krwi SP nr 60, która po zaciętej walce wygrała „tylko” 3-1. W połowie turnieju w IV rundzie spotkali się „odwieczni” rywale SP nr 60 z SP nr 38. W grudniowych Mistrzostwach Bydgoszczy drużyna z „Glinek” wygrała bardzo wyraźnie 3-1. Mecz zaczął się w następującym zestawieniu: I deska: II+ – Julia Humin – Gracjan Kozakiewicz – II+, II deska: II – Mikołaj Włoch – Maciej Błociński – II+, III deska: III – Daniel Michalski – Mateusz Ziółkowski – II, IV deska: II – Emilia Szymańska – Magda Błocińska – III
Szkoła z „Wyżyn” chciała wziąć rewanż, ale mecze nie zaczął się po ich myśli. Po paru minutach gry sytuacja wyglądała wręcz dramatycznie. Na pierwszej desce Julka miała czystą figurę więcej z Gracjanem, na drugiej Maciek po słabo rozegranym debiucie stracił pionka z Mikołajem, na trzeciej Daniel miał pionka więcej z Mateuszem, a teoretycznie najlepszą pozycję miała Magda, która też miała pionka mniej z Emilią, ale mogła go odzyskać z lepszą pozycją po ładnej kombinacji. Jednak bardziej doświadczona rywalka zasłużenie wygrała z młodszą o rok Magdą. Na trzeciej szachownicy spotkały się osoby, które w ostatnich latach mieli mało sukcesów indywidualnych w porównaniu do pozostałych graczy występujących w meczu. Daniel 6 lat temu był Mistrzem Województwa Przedszkolaków, ale później bardzo mało startował w turniejach, z kolei Mateusz w ostatnim roku zrobił bardzo znaczący postęp w grze, jednak niektórych braków tak szybko się nie wyeliminuje. Partia na III desce była grana bardzo szybko i przez to Daniel w pewnym momencie podstawił figurę i Mateusz pewnie wygraną doprowadził do końca.
Mecz zaczął się więc od początku, gdyż był remis 1-1. Na deser został „klasyk” Julii z Gracjanem i Mikołaja z Maćkiem. Cały czas utrzymywała się przewaga Julii i Mikołaja. Jednak nie od dziś wiadomo, że z biegiem upływającego czasu partie nie są grane już na najwyższym poziomie. Stres tez robi swoje i często nie pomaga w podejmowaniu racjonalnych decyzji. W pewnym momencie Julka zagrała niedokładnie i Gracjan odbił figurę, przez co pozycja się wyrównała, ale młodszy o rok przeciwnik nie chciał zremisować, gdyż widział, że jego kolega ma właściwie przegraną pozycję z Mikołajem. Maciek miał już bardzo duży niedoczas, zresztą to u niego norma  chyba mniej niż minuta, z kolei Mikołaj kilka minut więcej. Niestety dla młodszego zawodnika na II desce kilka wykonanych niedokładnych ruchów, wręcz błędów spowodowało wyrobienie wolnego pionka u Maćka i przy niemożliwości zatrzymania go partia na ostatnich sekundach zakończyła się wygraną starszego brata Magdy. Przy stanie 2-1 dla SP nr 38 Gracjan zaproponował remis, a Julia go przyjęła, gdyż trzeba było już wymienić hetmany ze stratą pionka, w przeciwnym razie hetman Gracjana narobiłby sporego zamieszania po stronie czarnych. Mecz zakończył się szczęśliwym zwycięstwem SP nr 38 Bydgoszcz i na 99% było już wiadomo, że drużyna zdobędzie pierwsze miejsce w turnieju przy słabszych składach drużyn przyjezdnych. Żutem na taśmę trzecią drużyną w mistrzostwach okazała się Szkoła Podstawowa nr 3 z Torunia, która lepszą punktacja pomocniczą wyprzedziła aż 4 inne ekipy. Niestety organizator/sędzia nie wpisywał wyników indywidualnych na szachownicach, przez co nie mogę podać dokładnych wyników na szachownicach.


    Wyniki zawodów


Miejsce Drużyna Ranking Punkty meczowe Punkty
1 SP 38 Bydgoszcz 1700 14/14 25,5/28
2 SP 60 Bydgoszcz 1650 12 24
3 SP 3 Toruń 1300 8 17,5
4 SP Katolicka Bydgoszcz 1410 8 16,5
5 SP 63 Bydgoszcz 1400 8 15
6 SP 7 Grudziądz 1300 8 12,5
7 SP Czaple 1250 8 12,5
8 SP Kowalewo Pomorskie 1340 7 14
9 SP 8 Świecie 1200 7 14
10 SP Karnkowo 1000 7 14
11 SP Czernikowo 1100 6 14
12 SP Mysłakówko 1000 6 14
13 SP Starogród 1000 6 13
14 SP 19 Włocławek 1125 6 11
15 SP 4 Chełmno 1000 5 12,5
16 SP Łochowo 1150 5 11,5
17 SP 24 Toruń 1100 5 11,5
18 SP Rojewo 1000 5 11
19 SP Wielka Łąka 1050 2 9



Drużyna Imię i Nazwisko Kategoria Punkty
drużyna SP 60 Julia Humin II+ 6,5/7
Mikołaj Włoch II 5
Daniel Michalski III 5,5
Emilia Szymańska II 7



W kategorii indywidualnej: I-II miejsce na I szachownicy - Julia Humin, I miejsce na IV szachownicy - Emilia Szymańska



Galeria zdjęć z turnieju