Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja z turnieju

Jarosław Paprocki

W sobotę 9 marca br. w Auli domu parafialnego MBKM w Bydgoszczy (w Fordonie) rozegrano turniej szachowy z okazji Dnia Kobiet. Organizatorem zawodów był PKS Wiatrak Bydgoszcz. Na starcie stanęło 32 miłośników królewskiej gry, w tym 5 zawodniczek. Z racji swojego święta zawodniczki były zwolnione z wpisowego. Niemal połowę uczestników stanowili przedstawiciele młodego pokolenia. Turniej został rozegrany na dystansie 7 rund systemem szwajcarskim a tempo gry wynosiło 15 minut na partię dla każdego zawodnika.
Turniej przebiegał w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Obyło się bez interwencji sędziowskich. Wyjątek stanowiły dwie reklamacje dotyczące wykonania nieprawidłowego posunięcia wymagające przyznania dwuminutowej bonifikaty czasowej. Choć turniej ruszył z kilkuminutowym poślizgiem to dzięki szybkiemu kojarzeniu (kojarzenia były wywieszane w ciągu minuty lub dwóch od zakończenia ostatniej partii) oraz wręczeniu nagród niemal zaraz po zakończeniu ostatniej rundy, udało się uniknąć zbędnych przestojów i sprawnie przeprowadzić zawody.
Turniej od początku do końca przebiegał pod dyktando najbardziej utytułowanego w stawce 32 uczestników mistrza międzynarodowego Krzysztofa Żołnierowicza, który pomimo zgubienia na dystansie dwóch „połówek” bezpiecznie osiągnął pierwsze miejsce. Minimalnie gorszy (zadecydowało o tym dodatkowe wartościowanie, choć w bezpośredniej partii musiał uznać wyższość zwycięzcy turnieju) okazał się Jarosław Żebracki, który był drugi. Trzecie miejsce przypadło Przemysławowi Wiśniewskiemu (5,5 pkt.), a czwarty ku zaskoczeniu był junior Kacper Dobosz (5 pkt.). W kategorii zawodników z rankingiem do 1600 triumfował Paweł Łosiński (4,5 pkt.). Wśród kobiet najlepsza była Renata Paprocka. Najwyżej sklasyfikowanym juniorem był Kacper Dobosz, natomiast kolejne miejsce w tej kategorii zajął Szymon Wiśniewski.
Zwycięzca turnieju i najlepsza kobieta otrzymali puchary. Ponad 90% wpisowego zostało przeznaczone na nagrody pieniężne, którymi uhonorowani zostali zawodnicy, którzy zajęli pierwsze 4 miejsca, najlepsza kobieta oraz dwóch zawodników w kategorii rankingowej do 1600. Juniorzy oraz zawodniczki otrzymali drobne upominki rzeczowe.
Turniej stanowił debiut sędziowski dla niżej podpisanego. Chciałoby się życzyć każdemu sędziemu prowadzenia zawodów w miłej i sportowej atmosferze, tak jak opisany turniej szachowy z okazji Dnia Kobiet.