Mistrzostwa Województwa w Szachach Szybkich
7 kwietnia 2013 - Nakło












Strona MDK 1 Bydgoszcz




UKS MDK 1




Strona szachowa ZS 26





Strona ZS 26 Bydgoszcz





Strona FIDE





Strona PZSzach




Strona KPZSzach

Relacja z turnieju

Jarosław Wiśniewski

W dniu 07 kwietnia 2013 roku Nakło nad Notecią ponownie gościło czołowych szachistów województwa kujawsko-pomorskiego, którzy przybyli do Nakielskiego Ośrodka Kultury na Mistrzostwa KPZSzach w Szachach Szybkich. Dodać należy, że jest to druga w przeciągu trzech tygodni duża impreza szachowa, jaka odbyła się w grodzie nad Notecią (wcześniej 45 osób rywalizowało w zawodach w Restauracji „Ekspresja”). Tym razem na mistrzostwa województwa przybyło 50 mężczyzn i 10 kobiet, którzy o czempionat walczyli na dystansie 9 rund z czasem 10 minut + 5 sekund za ruch dla każdego zawodnika. Głównymi organizatorami imprezy na zlecenie Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego był Nakielski Ośrodek Kultury oraz Zespół Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią. Patronat nad turniejem mężczyzn objął Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią – Sławomir Napierała, a nad turniejem kobiet patronował Starosta Nakielski – Tadeusz Sobol. Spoiwem łączącym całość był kierownik i jednocześnie sędzia rundowy zawodów Jarosław Wiśniewski, który asystował sędziemu głównemu mistrzostw Ludwikowi Pazderskiemu.
Zanim rywalizacja na dobre się rozkręciła, mały sparing szachowy urządzili sobie włodarze nakielskich włości, tj. burmistrz miasta rozegrał „partyjkę” ze starostą nakielskim, w której padł remis. Następnie przystąpiono do otwarcia turnieju, gdzie kilka słów na temat nakielskiej współrywalizacji wygłosił Starosta Nakielski Tadeusz Sobol oraz Wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski. Zielone światło do startu pierwszej rundy w okolicach godziny 10.15 dał sędzia Ludwik Pazderski, po czym walka przy 64 polach rozgorzała na dobre.
Pierwsza runda przebiegła względnie „planowo”, gdzie swoje partie pewnie wygrywali faworyci (gościliśmy m. in. mistrza międzynarodowego, kilku graczy posiadających tytuły kandydatów na mistrzów lub normy w kierunku tych tytułów). Pewną niespodzianką była może wygrana Oskara Górniewicza z Torunia nad Karolem Jarochem, ale wiadomo od lat, że tytuły i rankingi „nie grają”. Od drugiej rundy i dalej, zaczęło się robić ciekawiej, gdyż w sposób charakterystyczny dla systemu szwajcarskiego, w którym grano turniej, wpadali na siebie zawodnicy, posiadający podobną zdobycz punktową. Najmniejsze straty na tym etapie miał Paweł Jaroch, któremu jedyne pół punktu odebrał IM Krzysztof Żołnierowicz (remis w ich bezpośrednim pojedynku). Dobrze też poczynał sobie Jarosław Paprocki, Marek Olszewski, Bartłomiej Siwiec, a w klasyfikacji „forma dnia” przodował Mariusz Mazalon. Ostatni z nich zaczął jednak notować spadek formy w końcówce zawodów, przez co spadł na piąte miejsce w klasyfikacji końcowej. Druga część turnieju należała także do Mateusza Brzezińskiego z MDK Nr 1 Bydgoszcz, który powetował sobie straty z pierwszej fazy zmagań i wskoczył na 6 miejsce. Prowadzący przez większość zawodów Paweł Jaroch (był bezwzględny nawet dla brata Karola), aby wygrać turniej musiał co najmniej zremisować w ostatniej rundzie. Na jego drodze po tytuł stanął jednak Bartłomiej Siwiec, który jako jedyny pokonał zawodnika ze Świekatowa. W konsekwencji Jaroch spadł na drugie miejsce, a Siwiec zajął lokatę tuż poza podium (niewdzięczne czwarte miejsce). Wygrał, drugi raz z rzędu w Nakle mistrz międzynarodowy Krzysztof Żołnierowicz, dzięki lepszej punktacji pomocniczej.
Oczywiście musiałbym napisać wielki elaborat o formie i potyczkach innych graczy, jednak ani ja nie mam już energii na długi tekst, ani potencjalni czytelnicy, na śledzenie powieści o „Bitwach szachowych w Nakle”. Muszę jednak pochwalić Michała Karpusa z Grudziądza, który w wieku 13 lat poważnie zamącił w klasyfikacji generalnej, niejednemu starszemu wyjadaczowi szachowemu psując krew, a swoją dojrzałą grą zajął 7 miejsce. Dobrze też grali Maciej Błociński z Bydgoszczy, Wasyl Badyra ze Świecia oraz Borys Paliwoda ze Żnina, jednak są to kadrowicze wojewódzcy, którzy pod okiem uznanych trenerów szlifują swój warsztat szachowy. Wśród starszej kadry mogły się podobać partie Piotra Konieczyńskiego ze Żnina, Krzysztofa Woźniaka z Torunia czy Tomka Olędzkiego z Bydgoszczy (wszystkich nie sposób wymienić).
Wśród gospodarzy z Nakła, najlepiej prezentował się Tomasz Janik, jednak z przyczyn osobistych musiał się wycofać z turnieju po rozegraniu połowy rund. Młodzież nakielska przybyła na zawody głównie po naukę, a zdobyte doświadczenie z pewnością przekują niebawem w lepszą grę. Na uwagę zasługuje dobra gra Marcina Rydzyńskiego, czyniącego stałe postępy oraz zdobycie aż 3 pkt. przez najmłodszego uczestnika turnieju – sześcioletniego Wiktorka Wiśniewskiego, który zdobył tyle samo punktów, co najstarszy uczestnik mistrzostw (Grzegorz Rabęda z Łubianki). W drodze po dobry wynik „młody” pokonał m. in. Krzysztofa Michalaka, któremu wcisnął podstępnego mata.
Panie rywalizowały również na dystansie 9 rund, jednak systemem kołowym (każda z każdą). Prym wiodły szczególnie Edyta Wesołowska z Chemika Bydgoszcz oraz Magda Olędzka z Pocztowca Bydgoszcz, które w bezpośrednim pojedynku osiągnęły remis, pokonując też pozostałe rywalki. Nieco słabsza forma przytrafiła się jednej z faworytek do wygranej w mistrzostwach Renacie Paprockiej, która oprócz wymienionej dwójki, sensacyjnie poniosła porażkę z młodziutką Dominiką Włoch z UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz. Renię Paprocką pokonała również 14-letnia Oliwia Skorupa z Rotmistrza Grudziądz, która dzięki temu wskoczyła na 3 stopień podium. Dla wyłonienia mistrzyni województwa potrzebna była dogrywka, którą rozstrzygnęła na swoja korzyść Edyta Wesołowska i to właśnie do niej powędrował tytuł mistrzowski.
Na zakończeniu turnieju również byli obecni nakielscy włodarze Sławomir Napierała oraz Tadeusz Sobol, którzy wręczali puchary i medale triumfatorom zawodów. Zgromadzony fundusz nagród pozwolił wynagrodzić niemal każdego zawodnika mistrzostw, a prawdziwą furorę wśród męskiej, dorosłej części uczestników robiło nakielski piwo wyprodukowane i ufundowane przez Browary Kujawsko-Pomorskie KRAJAN. Wcześniej o podniebienia zawodników zadbała Restauracja „Q10”, która zapewniła smaczne obiady w bardzo promocyjnej cenie oraz Pizzeria „Na Rynku” – fundator uznanej już na naszym terenie wybornej pizzy w wielu smakach. Wsparcie finansowe mistrzostw było również udziałem Gminy Nakło n. Not., Starostwa Powiatowego w Nakle, Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji, Dyrektora Nakielskiego Ośrodka Kultury, Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, który również udostępnił na te zawody nowo zakupiony sprzęt szachowy (zegary elektroniczne i szachy). Swój drobny wkład w fundusz nagród miała również Kwiaciarnia DALIA z Nakła oraz nakielski oddział Poczty Polskiej. Puchary za kategorie ufundował Krystian Janik. Wszystkim, którzy chociaż w drobnej części wsparli zawody serdecznie dziękuję.
Kolejne zawody w Nakle już w maju…. kolejne w czerwcu… w lipcu… sierpniu…. we wrześniu i grudniu - ZAPRASZAM!!!g


Wyniki zawodników SP 60


Miejsce Turniej Imię i Nazwisko Ranking Punkty
7 Kobiety Dominika Włoch 1223 3,5/9



Zdjęcia Piotra Szybowicza