Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja

Paweł Jaroch

W Bydgoszczy odbył się pierwszy turniej "weekendowy" organizowany przez Zakład Instalatorstwa Elektrycznego w dniach 23-25.02.2007r. Sala gry mieściła się w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 5, przy ul. Krysiewiczowej 8. Na miejscu można było za darmo (co jest rzadkością) skorzystać z kawy, herbaty i przekąsić ciasteczka.
Turniej był grany w dwóch grupach. Open A rozgrywany był na dystansie 5 rund systemem szwajcarskim z tempem 1,5h + 30 sekund za każdy ruch od początku partii. Turniej zgłoszony do FIDE. Grupa B rozgrywała 7 rund systemem szwajcarskim z czasem po 1h na każdego zawodnika. Zawody sędziował Paweł Jaroch.
Open A - Na starcie stanęło 26 zawodników z 15 różnych klubów, z czego 22 miało ranking ELO, zgłosiły się też 2 kobiety. Od początku ton rywalizacji nadawał aktualny Mistrz Polski Juniorów do lat 14, FM Zbigniew Strzemiecki (Pocztowiec Poznań), który ostatecznie wygrał turniej. Kontrolował przebieg całej rywalizacji, ale remisy w dwóch ostatnich rundach mogły go kosztować utratę pierwszego miejsca, gdyż pomiędzy drugim m Szczepińskim Michałem (Hetman Koszalin) i trzecim IM Żołnierowiczem Krzysztofem (Gambit Świecie), były w pierwszej punktacji pomocniczej bardzo małe różnice. Cała trójka (po 4pkt z 5) zajęła miejsca zgodnie z numerami startowymi. Na czwartej pozycji znalazł się Leszczyński Krzysztof (3.5 pkt) z Leszczyńskiego Włocławek, a na piątym reprezentant gospodarza obiektu, Ziółkowski Dawid (3pkt) z MDK-5 Bydgoszcz. Na duże wyróżnienie zasługuje Marchlewicz Kamil (3 pkt) z Merkury Brodnica, który zajął 6 miejsce, tuż za bardziej utytułowanymi zawodnikami (pokonał między innymi Tokarskiego Łukasza i Jarocha Karola) i Karpiński Bartek (2.5 pkt) z EMDEK-u Bydgoszcz, który grał równo cały turniej pokonując w ostatniej partii Olszewskiego Marka. Obydwoje juniorzy zanotowali bardzo duże (jak na turniej 5-rundowy) zyski rankingowe. Oprócz wyżej przedstawionych wyników 3 zawodników zdobyło "częściówki" (Szulgacz Maciej, Brzeziński Mateusz, Trepkowski Piotr).
Open B - Do turnieju zgłosiło się 16 graczy. Od początku do końca prowadziło dwóch zawodników: Sobkowski Krzysztof i Zawada Andrzej (obaj z Chemika Bydgoszcz). Sobkowski w ostatniej rundzie zadowolił się remisem i II kategorią, przez co pozwolił się wyprzedzić Zawadzie, który miał dużo gorszą wartościowość. Ostatecznie zwycięzca zrobił też II kategorię, a o przewadze tej dwójki świadczy fakt, że III na "mecie" Patryk Misiewicz (MDK-5 Bydgoszcz) miał do lidera 2 pkt straty.
Turniej odbył się w sportowej atmosferze. Na zakończeniu organizator imprezy ufundował 20 nadplanowych nagród rzeczowych. Turniej w tej formie nie odbył by się bez pomocy sprzętowej ze strony Wiatraka Bydgoszcz i p. Tokarskiego. Zawody będą kontynuowane 3-4 razy w roku.