Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10 i 12

Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja

Paweł Jaroch

Zakończyły się zmagania turniejowe w grupach wiekowych do lat 10 i 12 chłopców i dziewcząt, które odbyły się w Ustroniu w dniach 03-11.03.2007r. Organizatorem zawodów była sekcja szachowa "Rodło" Opole, a dyrektorem Mistrzostw był Waldemar Taboła. Grupy wiekowe chłopców i dziewcząt (10-12) były rozgrywane na dystansie 11 rund systemem szwajcarskim z czasem 1,5h + 30 sekund na każdy ruch od początku partii. Startowało 205 zawodników, 8 szachownic było transmitowanych w internecie (po 4 w C-12 i D-12). Sale gry były w dwóch ośrodkach: "Jawor" (C-12, D-12) i "Barbara" (C-10, D-10). Zawody sędziował (jako główny), twórca programu ChessArbiter Pro, FA Adam Curyło. Sędziami rundowymi byli: IA Zenon Chojnicki, NA Alfred Maślanka, IA Witalis Sapis.
Kierownikiem ekipy KPZSzach był Paweł Jaroch, a skład uczestników Mistrzostw przedstawiał się następująco: D-12 - Wodzyńska Zofia (Torfarm-64), Zielińska Daria (Toruń), D-10 - Bojanowska Joanna (UKS MDK-5), Szymanik Laura (UKS MDK-1), C-12 - Drozdowski Kacper (PKS Wiatrak), Licznerski Łukasz (BTSz Centrum), Mazalon Mateusz (MKS EMDEK), C-10 - Śliwicki Damian (UKS OPP), Żebracki Tomasz (UKS MDK-5), Gajek Radosław (UKS Rotmistrz), Zwara Szymon (UK OPP), Jutel Szymon (UKS MDK-5).
Mistrzostwa w każdej z grup właściwie wygrali faworyci. Na początku było parę niespodzianek, remisy Lach Aleksandry i Dudy Jana-Krzysztofa, przegrana Draguna Kamila, wysoka gorączka Tomsi Kamila, nie zapowiadały dobrych wyników. Ostatecznie najmocniejsi przetrwali do ostatniej rundy i zdobyli zasłużenie medale. O w miarę wysokim poziomie mistrzostw świadczy świadomość 4 zawodniczek w grupie do lat 10, w której podczas jednej z pierwszych rund nie bały się zgłosić do sędziego rundowego o wyproszenie do końca zawodów z sali gry rodziców, gdyż przeszkadzali im w grze... :)
Wyniki naszych reprezentantów. W grupie do lat 12 startowało 3 naszych zawodników. Najlepiej wypadł ubiegłoroczny Mistrz Polski do lat 10, Kacper Drozdowski, który zajął 5 miejsce. Wynik może dawać niedosyt, ale ubiegłoroczny wyjazd za granice i aklimatyzacja w nowym miejscu zamieszkania mogła mieć wpływ na nieco gorszą grę, co nie zmienia faktu o dobrym występie i ciągłym trzymaniu się czołówki, mimo że Kacper był "młodszy rocznikiem". Na wysokim 9 miejscu znalazł się Łukasz Licznerski. Słabszy początek nie zapowiadał dobrego występu, ale jak się mówi w "szwajcarze" najważniejsze są ostatnie rundy, a Łukasz wygrał ich 4. U tego zawodnika widać zdecydowanie brak ogrania turniejowego, ale to jest jeszcze do nadrobienia w tak młodym wieku. Z kolei Mateusz Mazalon wystartował bardzo dobrze, ale porażki w 2 ostatnich rundach zepchnęły go na 20 miejsce. Mimo to występ może zaliczyć do udanych, był "młodszy rocznikiem" (rok temu zajął 7 miejsce) i przy dobrym przygotowaniu za rok mogę zaryzykować stwierdzenie, że będzie walka o pierwszą trójkę.
W grupach dziewcząt startowały po 2 nasze zawodniczki. Do lat 12 najlepiej wypadła Zosia Wodzyńska, która zajęła ostatecznie 18 miejsce. Był nawet moment na utrzymanie się w pierwszej 10-tce, ale przyszła porażka z późniejszą mistrzynią. Widać było bardzo dobre podejście do turnieju, chęć zrobienia dobrego wyniku, ale już w starszych grupach trzeba pomyśleć o stabilnym repertuarze debiutowym, co u Zosi było z tym różnie. Można było liczyć na lepszy występ Zielińskiej Darii, niż 29 miejsce, ale przyjazd z trenerem o niczym jeszcze nie przesądza. To pewnie początek współpracy i mam nadzieję, że na przyszłość będą lepsze wyniki. Wyniki naszych dziewczynek do lat 10 można uznać za bardzo słabe. O ile można było się spodziewać słabego występu debiutantki Szymanik Laury (52 miejsce), to nieco więcej liczyłem na Asię Bojanowską (45). Niestety w regionie nie widać na razie za dużo dziewczyn na miarę sióstr Tadych, Wesołowskich, czy dawnych zawodniczek MDK-1, Zając Magdaleny i Bursy Renaty.
Z kolei na przyszłość możemy mieć naprawdę dużo przyjemności z wyników i oglądania partii naszych zawodników do lat 10 chłopców. Na dobrym 10 miejscu znalazł się Damian Śliwicki, a na 11 - Żebracki Tomasz. Obydwoje grali równo, przygotowani do turnieju i mający swoje zdanie na dany temat. Damian grał bardziej zachowawczo, a Tomek bardziej dynamiczne pozycje. To był ich własny styl i czuli się w tym dobrze. Mieli mały kryzys w środku zawodów, ale wygrane w ostatnich rundach zbliżyły ich do pierwszej dziesiątki. Bardzo dobrze wypadli debiutanci, Gajek Radosław zajął 28 miejsce i wypełnił II kategorię. Gdyby wygrał jedną z dwóch ostatnich rund, to miałby awans bez gry w makroregionie. Zwara Szymon zajął 33 miejsce, jak i Radek zdobył 50% punktów. Zaimponował mi bardzo dużą chęcią zdobywania szachowej wiedzy i przy tym zapale może szybko doścignąć czołówkę województwa w swojej grupie wiekowej, ale w tym wieku to nic na siłę. Lepiej spokojnie się rozwijać i grać dłużej na lepszym poziomie w szachy, niż mieć jeden szybki sukces (np. Mistrzostwo Polski do lat 10 Schreibera Łukasza) i potem mieć stagnację. Najgorzej zaprezentował się Jutel Szymon (49), ale podczas turnieju był przeziębiony i to mogło mieć wpływ na słabszy turniej w jego wykonaniu.
Mimo że w tym roku nie zdobyliśmy medalu, to myślę, że ekipa KPZSzach zaprezentowała się lepiej niż rok temu w Kołobrzegu, z czego można wnioskować, że kolejne występy tej grupy wiekowej mogą być jeszcze bardziej udane. Ale bez własnej pracy nie ma co liczyć na osiąganie sukcesów i to trzeba wpoić młodym adeptom z naszego okręgu.