DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W SZACHACH SZYBKICH
26 PAŹDZIERNIKA 2008 - CHEŁMŻA





Wyniki zawodników MDK 1




Miejsce Drużyna Punkty meczowe Punkty
8 MDK 1 Bydgoszcz 10 16,5



Relacja z turnieju



Ulrich Jahr

Tegoroczny drużynowy turniej mistrzowski szachów szybkich organizował nowy klub szachowy ŁOZANIE Chełmża. Swoją działalność rozpoczął od wysokiego C organizując trudne do przeprowadzenia, całodniowe zawody, w których wzięło udział 84 szachistów, wśród nich osiem kobiet. Do organizacji klubu i otwierającej nowy sezon imprezy włączył się burmistrz Chełmży Jerzy CZERWIŃSKI, który ufundował nagrody indywidualne w turnieju męskim oraz okazały puchar dla zwycięskiej drużyny. W uznaniu tych zasług KPZSzach odznaczył burmistrza brązową honorową odznaką Polskiego Związku Szachowego, którą na otwarciu wręczył Ulrich JAHR.
Zawody odbyły się w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury, wyposażonym w przestronną salę widowiskową, zdolną pomieścić zawody z udziałem ponad 100 uczestników oraz bufetem, w którym uczestnicy zawodów mogli nie tylko otrzymać gorące i zimne napoje, ale i niedrogi obiad. Z ramienia klubu ŁOZANIE organizatorem imprezy był Sławomir WIERZBICKI, dekorację sali gier przygotował Tomasz WODZYŃSKI, który obsługiwał zawody z ramienia KPZSzach jako skarbnik. Dla zwycięskich drużyn przewidziano sześć nagród pieniężnych w turnieju męskim i dwie nagrody w turnieju drużynowym kobiet. Nagrody indywidualne otrzymali wszyscy zwycięzcy na poszczególnych szachownicach oraz dwie najlepsze szachistki w drużynach kobiecych. Drużynowi zwycięzcy otrzymali komplety medali KPZSzach i puchary a wszystkie uczestniczące zespoły pamiątkowe dyplomy.
Podczas uroczystego otwarcia, które dokonał burmistrz Jerzy CZERWIŃSKI wręczono nowe licencje trzem klubom. Otrzymały je Wisła Nowe, Łozanie Chełmża i Leśny Bydgoszcz a następnie sędzia Ulrich JAHR dokonał losowania koloru bierek dla pierwszego numeru startowego nowej edycji rozgrywek A-Klasy. Ponieważ lista startowa nie została jeszcze opublikowana, kolor bierek losował zespół gospodarzy imprezy Łozanie. Wylosowano kolor czarny. Jeśli ta drużyna w A-Klasie otrzyma nieparzysty numer startowy, zespół z nr 1 również otrzyma kolor bierek czarny, a jeśli Łozanie otrzymają parzysty numer startowy - zespół z nr 1 otrzyma kolor biały w I rundzie A-Klasy.
Regulamin zawodów drużynowych w szachach szybkich jest dość skomplikowany. Każdy zespół może wystawić tzw. Jokera, który w dowolnej rundzie (z wyjątkiem pierwszej) może zastąpić zawodnika składu podstawowego, siadając na jego miejscu. Jednak Joker nie może grać w skojarzonym meczu przeciwko innej drużynie tego samego klubu. Punkt ten trzykrotnie został zastosowany w meczach trzech zespołów AZS UMK Toruń, którym wypadało podczas zawodów spotykać się ze sobą. Dodać należy, że w ostatnich dwóch rundach zespoły tego samego klubu nie mogły już być ze sobą kojarzone, ale pech chciał, że zespoły AZS UMK Toruń grały ze sobą w 3, 4 i 5 rundzie w siedmiorundowym turnieju.. Tak więc Jokery tych drużyn więcej pauzowali niż grali, a wynikało to z wyrównanej stawki połowy uczestniczących w zawodach zespołów, wśród nich wszystkie trzy zespoły AZS UMK. Regulamin dla Jokera jest jeszcze bardziej skomplikowany, gdyż w zależności od szachownicy przy której usiądzie ma on ograniczony czas do namysłu. Szachiści składu podstawowego drużyn otrzymywali po 20 minut na rozegranie partii, Joker grający na I szachownicy miał 15 minut do namysłu, na II szachownicy - 12 minut, na III szachownicy - 9 minut, a na IV - tylko sześć minut do namysłu na całą partię.. Za to w przypadku wygranej partii otrzymywał dwa punkty, w przypadku remisu jeden punkt, gdy przeciwnik remisując z Jokerem otrzymywał tylko pół punktu. W dodatku przy równej liczbie punktów meczowych i z gry liczył się rezultat uzyskany na I szachownicy, ale bez Jokera. I jeszcze jeden punkt regulaminu był nietypowy. W przypadku remisu meczowego obie drużyny otrzymywały po jednym punkcie meczowym, w przypadku nikłego zwycięstwa, do 1 punktu włącznie, drużyna otrzymywała dwa punkty meczowe, ale w przypadku wyższego zwycięstwa aż trzy punkty. Powodowało to większą zaciętość w rozgrywaniu poszczególnych partii, bo ważne było nie tylko same zwycięstwo meczowe, ale i jego wysokość.
Pomimo tych zawiłości regulaminowych zawody miały bardzo spokojny przebieg, Sędzia nie zanotował ani jednej reklamacji, a interweniował tylko dwa razy w błahych zresztą przypadkach. Turniej rozgrywany drużynowym systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund, z przerwą obiadową toczył się sześć godzin. Zespoły były kojarzone ręcznie gdyż program nie przewidywał różnych punktacji za zwycięstwo meczowe, ale to nie przedłużało czasu trwania imprezy.