Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Ranking Punkty
41 D12 Adrianna Rasmus 1400 4,5/11
49 D12 Monika Zielińska 1400 3,5

Relacja z turnieju

Paweł Jaroch

W dniach 13-22 marca 2009 roku odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów do 12 lat i Puchar Polski do 10 lat organizowany przez Małopolski Związek Szachowy w Łebie. Kierownikiem turnieju był prezes PZSzach, Jan Kusina, którego Zarząd jednak został zawieszony przez Trybunał Arbitrażowy. W ostatnich pięciu latach w Łebie odbywały się mistrzostwa grup starszych, a tym razem zawitały dzieci do lat 12. W mistrzostwach uczestniczyło 216 dzieci podzielonych na cztery grupy (osobno chłopcy i dziewczynki). Z województwa Kujawsko-Pomorskiego wystartowała 11-osobowa ekipa. Nadzieje były duże na dobry wynik. I stało się.
Najlepszy wynik uzyskał Artur Marchlewicz (Centrum Bydgoszcz), który w grupie do lat 10 wywalczył brązowy medal, tak bardzo oczekiwany dla Bydgoszczy, bo aż od 12 lat. Młody brodniczanin grał bardzo dobrze przez cały turniej i długo się utrzymywał w czubie, tylko brak szczęścia pozbawił go złotego medalu, ale i tak się jest z czego cieszyć! Właściwie walkę o brąz wygrał z dobrze grającym Konradem Drozdowskim (Wiatrak Bydgoszcz), który wygrywając ostatnią rundę znalazłby się na podium, ale przegrał i spadł na 8 miejsce. Nie zapomnijmy jednak, że Konrad jeszcze będzie grał za rok i na pewno będzie się liczył w walce o medale. W grupie dziewczynek do lat 10 wystąpiły trzy nasze reprezentantki (za Natalię Zakrzewską pojechała Oliwia Skorupa). Bardzo dobry wynik uzyskała Alicja Śliwicka (OPP Toruń), która zajęła 17 miejsce, ale za to w "młodszym" roczniku była pierwsza. Na dokładkę zdobyła II kategorię, co jest dużym osiągnięciem, zwłaszcza że Alicja jeszcze w tej grupie będzie grać przez kolejne dwa lata i będzie się liczyć o medale! Kolejne dziewczyny (Maria Litowska z OPP Toruń i Oliwia Skorupa z Rotmistrza Grudziądz)
wypadły na miarę swoich możliwości, zwłaszcza, że były to ich pierwsze finały i nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków. To samo tyczy się dwóch dziewczyn z MDK nr 1 Bydgoszcz, Adrianny Rasmus i Moniki Zielińskiej, które walczyły dzielnie ze swoimi rówieśniczkami w grupie dziewczyn do lat 12. W tej kategorii startowała również Antonina Góra z Centrum Bydgoszcz, która zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce, co jest na pewno dobrym rezultatem. I została grupa chłopców do lat 12, w której dobrą i równą formą przez całe zawodu imponował Damian Śliwicki z OPP Toruń. Może i grał bez zbędnych fajerwerków, ale za to bardzo skutecznie. W jednej z rund miał już na widelcu mistrza świata do lat 10, Jana Dudę, ale sam nie wiem jak to zremisował. Niemniej jednak występ Damiana, jego 5 miejsce, można uznać za bardzo udany jak i 8 miejsce Radka Gajka z Rotmistrza Grudziądz, który jako pierwszy "młodszy" rocznik ugrał swoje i tym samym dostał powołanie do Akademii Szachowej! Mniej udanie zaprezentował się Tomek Żebracki z MDK-5 Bydgoszcz, który zajął odległe 21 miejsce (rok temu był 14).
Podsumowując występ naszej ekipy był bardzo udany. Artur zdobył brązowy medal (ostatnio medal uzyskał Kacper Drozdowski 3 lata temu)., nasi zawodnicy uzyskali 5 "awansów" na przyszłoroczne Mistrzostwa Polski Juniorów i pięciu zawodników było w pierwszej dziesiątce danej grupy mistrzostw. Za rok szykuje się ładna grupka osób, która będzie walczyć o medale w tych dwóch kategoriach, a szczególną uwagę można zwrócić szczególnie na Alicję, Konrada, Radka, a i może "młodszy" rocznikowo Artur sprawi niespodziankę zmobilizowany tegorocznym sukcesem! Trzymamy kciuki!