25 Chłopcy Aureliusz Humin 3
27 (3) Dziewczynki Gabriela Marciniak 3

Relacja z turnieju

Paweł Pawłowski

W dniu 26.04.2009 w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza" w Toruniu (Rynek Staromiejski 7), odbyły się Mistrzostwa Regionu Kujawsko-Pomorskiego Przedszkolaków. Organizatorami turnieju był Uczniowski Klub Sportowy "Ognisko Pracy Pozaszkolnej Toruń" wspólnie z wyżej wymienioną placówką oświatową. Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń oraz ufundowaniu dwóch pucharów za pierwsze miejsca i sześciu medali przez Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego. W mistrzostwach mogły uczestniczyć dzieci urodzone w roku 2002 i młodsze z terenu Województwa Kujawsko- Pomorskiego oraz poza konkurencją dzieci z innych województw.
Turniej został rozegrany na dystansie 7 rund systemem szwajcarskim z tempem gry 20 minut dla każdego zawodnika. Mistrzostwa przeprowadzono w jednej grupie, z zastosowaniem oddzielnej klasyfikacji dla dziewcząt. W mistrzostwach udział wzięło 46 uczestników (36 chłopców i 10 dziewczynek). Zawodnicy przybyli z rodzicami i opiekunami z kilku miast regionu:

- Toruń - 32 uczestników
- Bydgoszcz - 6 uczestników
- Grudziądz  i Kowalewo Pomorskie - po 2 uczestników
- Chojnice, Łochowo, Lubicz Dolny i Mała Nieszawka - po 1 uczestniku

Turniej wygrał zawodnik z kompletem 7 punktów, Jakub Janta Lipiński z UKS Ósemka Chojnice. Należy dodać, iż Jakub będzie mógł uczestniczyć w podobnych zawodach również w przyszłym roku (urodzony w 2003). Drugie miejsce zajął Piotr Kowalski z Przedszkola "Kopernik" Grudziądz, zdobywając 6 punktów. Trzecie miejsce zajął Jan Tarasiuk z Przedszkola " Pod Muchomorkiem" w Toruniu, zdobywając również 6 punktów. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Zosia Brzezicka z Przedszkola "Alfik" w Toruniu, zdobywając 4 punkty. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Szczepaniak z Przedszkola "Step" Bydgoszcz, zdobywając 3,5 punktu. Trzecie miejsce zajęła Gabrysia Marciniak, również reprezentująca Przedszkole "Step" Bydgoszcz, zdobywając 3 punkty.
Sędzią głównym zawodów był Paweł Pawłowski przy asyście Grzegorza Sankiewicza z Grudziądza i Marka Kubickiego z Kowalewa Pomorskiego. Obsługę komputerową turnieju prowadził Krzysztof Kirsz.
Na zakończeniu mistrzostw wszystkie dzieci zostały wyróżnione dyplomami, medalami i zestawem słodyczy. Wcześniej w trakcie turnieju otrzymały sok pitny. Trzech najlepszych chłopców i trzy najlepsze dziewczynki wyróżniono pucharami. Zawody przebiegały w sportowej i przyjacielskiej atmosferze.