INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W SZACHACH SZYBKICH

79 Szymon Wiśniewski 1600 3
80 Dominik Szortyka 1600 3

Relacja z turnieju

Paweł Jaroch

Już drugi raz z rzędu Żnin gościł zawodników na Mistrzostwach Województwa w szachach szybkich, które tym razem zgromadziły rekordową ilość graczy - 100 (92 mężczyzn i 8 kobiet). Jest to zasługą na pewno bardzo dobrej organizacji, jaką cieszy się ŻTMS Baszta Żnin, a w szczególności Pan Jerzy Śniadecki. Organizatorzy ufundowali pierwszą nagrodę w wysokości 500zł, przy 10 nagrodzonych (3 u kobiet) i nagrody rzeczowe dla najmłodszego (Konrad Drozdowski), najmłodszej (Alicja Śliwicka) i najstarszego (Kazimierz Budnik) zawodnika turnieju + nagrody dodatkowe dla miejscowych i najlepszych juniorów. Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim (kobiety kołowym) na dystansie 9 rund (kobiety 7) z tempem 15 minut na zawodnika.
Zawody miały bardzo wyrównany i emocjonujący przebieg. W roli głównych faworytów wystawiało się zawodników z tytułami międzynarodowymi (GM, 2 IM, 2 FM), ale to nie oni, tylko "młodzież" sprawiła dużą niespodziankę, zajmując całe podium. Jeszcze w historii KPZSzach, a może i naszego regionu jeden zawodnik nie wygrał trzy razy z rzędu mistrzostwa w szachach szybkich i to w trzech różnych klubach. Uczynił to Karol Jaroch z klubu BTSz Centrum Bydgoszcz (poprzednie dwa w MDK nr 5 Bydgoszcz - 2007 i MLKS Solec Kujawski - 2008). Drugie miejsce zajął Kacper Drozdowski z PKS Wiatrak Bydgoszcz, a trzecie - Przemek Bokiej z BKS Chemik Bydgoszcz. Gra w szczególności Kacpra napawa optymizmem przed zbliżającą się już w następny weekend Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży do lat 14, choć na pewno nie będzie łatwo (ponoć z "seniorami" gra się "łatwiej"). Faworyci odpadali z biegiem rund, a młodzież się rozkręcałaJ Na uwagę zasługuje również występ Konrada, najmłodszego w tej grupie, który wywalczył 50% punktów, ale za to z jakimi zawodnikami przy swoim "krótkim" stażu turniejowym, uzyskując Ruz=1902 co jest wysokim wynikiem w tym wieku. W turnieju kobiet od początku do końca prowadziła Renata Bursa z Torfarmu-64 Toruń (na wypożyczeniu z Centrum Bydgoszcz), która wygrała drugi raz z rzędu, drugie miejsce zajęła Edyta Wesołowska z Chemika Bydgoszcz, a trzecie Monika Serafin z Baszty Żnin. Tu można zaobserwować właściwie to samo towarzystwo od paru ładnych lat, ale już czuć powiew młodości (szkoda, że jednoosobowy) w osobie Alicji Śliwickiej (niespełna 7 lat!!), która z o kilkanaście lat starszymi zawodniczkami zdobyła 3pkt z 7 zajmując 5 miejsce.