Międzywojewódzkie Mistrzostwa
Młodzików (9-10)
2-3 października 2010 - Gdańsk

Paweł Jaroch

W dniach 02-03 października 2010 roku odbyły się już IV Mistrzostwa Młodzików w szachach dla dzieci z rocznika 2000 i 2001. Zawody były rozgrywane w Gdańsku w szkole Gedanensis, ul. Dworska 34, a głównym organizatorem był miejscowy UKS z kierownikiem imprezy Wiesławem Liburą na czele. Mistrzostwa były rozgrywane na dystansie 7 rund z tempem 1h na zawodnika (chłopcy – szwajcar, dziewczynki – kołowy). Organizator przewidział liczne nagrody na zakończenie turnieju, w tym dyplomy i po 3 medale i puchary dla chłopców i dziewczynek. Zgodnie z regulaminem współzawodnictwa sportowego młodzieży szczególnie uzdolnionej, prowadzona była klasyfikacja centralna dla województw i klubów, niestety tak "lekceważona" przez kluby w naszym województwie mającej dobrych juniorów w tych kategoriach wiekowych.
Wśród 37 startujących nasz region reprezentowało 8 zawodników z 4 klubów (UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz – 5, UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz – 1, OSiR Golub Dobrzyń – 1, KSz. Torfarm-64 Toruń – 1). Wszyscy oprócz rodzynka z Torunia spisali się bardzo dobrze plasując się w pierwszych dziesiątkach swoich grup! Najlepiej wypadła Julia Humin z UKS MDK Nr 1, która nie dała szans rywalkom wygrywając wszystkie partię i tym samym przypieczętowała zdobycie II kategorii. Do sporej niespodzianki doszło w grupie chłopców (wygrał jeden z głównych faworytów, Igor Szymanowski z Drapol-Jantar Pruszcz Gdański, słuchacz Akademii Szachowej), gdzie nasz zawodnik Maciej Błociński z UKS MDK Nr 1, nie dość, że zdobył III kategorię, to z 17 numerem startowym zajął trzecie miejsce! W pokonanym polu zostawił zawodnika z najwyższym ELO w turnieju, a za jego plecami znaleźli się inni finaliści MPJ tego i przyszłego roku. Na piątym miejscu uplasował się Kacper Jarzębowski z OSiR-u, który pechowo przegrał walkę o medal, ale widać tutaj spory zapał mistrza województwa juniorów KP z Bydgoszczy. Ósme miejsce przypadło Danielowi Michalskiemu z UKS MDK Nr 1, który zdobył III kategorię. W końcu ten zawodnik ruszył z miejscaJ a kilka lat temu był mistrzem województwa KP przedszkolaków. Dopiero na 9 miejscu znalazł się Marcin Dróbka z UKS MDK Nr 5, który po pokonaniu w pierwszej rundzie jednego z miejscowych faworytów, w kolejnych z trzema zawodnikami z górnej półki w kompletnie wygranych pozycjach przegrywał partie… Tylko trzech zawodników z UKS MDK Nr 1 wypełniło normy na wyższe kategorie.
Klasyfikacja wojewódzka przedstawia się następująco: PO - 22, KP – 10 (w tym UKS MDK Nr 1 - 8)