Drużynowe Mistrzostwa Województwa
w Szachach Szybkich
14 listopada 2010 - Bydgoszcz

Tomasz Wodzyński

Tegoroczne Drużynowe Mistrzostwa KPZSzach w Szachach Szybkich współorganizował klub Pocztowiec Bydgoszcz. Turniej przeprowadzony został w siedzibie Poczty Głównej przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy. Była to pierwsza zlecona przez KPZSzach impreza rangi mistrzowskiej, z której to Pocztowiec i jego Działacze wywiązali się nienagannie. Sędzią głównym w ostatniej chwili został Andrzej Karpiński zastępując mianowanego przez KPZSzach arbitra. Turniej rozegrany został w dwóch salach gry. W centralnej zagrały drużyny męskie, a w sąsiadującej, bocznej kobiety. Łącznie Organizator przygotował około 80 miejsc dla graczy. W turnieju męskim zagrało 12 drużyn a w kobiecym aż 7 !!!, co jest ewenementem w porównaniu do lat ubiegłych. W obydwu kategoriach grano systemem kołowym. W turnieju mężczyzn od samego początku dominowały drużyny z pierwszej szóstki w końcowym rozrachunku. Liderem był Chemik ale z rundy na rundę doganiał go UKS-MDK nr 1 I Hetman Bydgoszcz. O miejsce na pudle walczyły jeszcze zespoły AZS-UMK I, Pocztowca I, Gambitu oraz Hetmana II. W turnieju kobiecym dominowały trzy najlepsze zespoły - Pocztowca i dwie AZS-UMK Toruń. Cieszy prawidłowy kierunek Hetmana Bydgoszcz, który wystawił trzy juniorskie drużyny w turnieju kobiecym, co może rokować w przyszłości sukcesami w gronie kobiet oraz lepszymi wynikami naszych dziewczyn w MP Juniorów. Współorganizator zapewnił wszystkie wymagane elementy zarówno obsłudze turnieju jak i uczestnikom. Obok sympatycznych sal gry był do dyspozycji rzutnik multimedialny z dużym centralnym ekranem, nagłośnienie, kopiarko-drukarka. Działacze Pocztowca pomyśleli również o zapewnieniu na czas trwania mistrzostw bufetu z urozmaiconym jadłospisem bardzo tanich ciepłych dań obiadowych oraz potraw przekąskowych. Sędzia główny w połowie turnieju zarządził około półgodzinną przerwę na posiłek. Głównymi trofeami w turnieju męskim był puchar i dwie statuetki a w kobiecym puchar. Wszystkie drużyny z pierwszych trójek otrzymały medale. Mężczyźni podzielili się 100% wpisowym a finansowo nagrodzono cztery pierwsze zespoły. Podobnie było wśród kobiet gdzie nagrodzono trzy pierwsze zespoły (tu po raz pierwszy od dłuższego czasu zwyciężczynie otrzymały /dzięki licznie obsadzonej grupie/ trzycyfrową kwotę, a nie jak zwykle nagrodę ? – zwrot wpisowego). Klub Pocztowiec ufundował atrakcyjne nagrody dla zwycięzców szachownic oraz najlepszej juniorki i juniora turnieju. Przygotował również dyplomy dla pierwszych szóstek w danych kategoriach.

I drużyna MDK 1 zajęła II miejsce (19 punktów), II drużyna zdobyła VI miejsce (14 punktów). II miejsce na II szachownicy wywalczył Łukasz Licznerski 8/11, I miejsce na III szachownicy zdobył Karol Jaroch 9,5/11, a I miejsce na IV szachownicy zajął Mateusz Brzeziński. W drużynowych mistrzostwach województwa w szachach szybkich kobiet (!) odważyło się wystąpić 6 dziewczynek MDK 1, które utworzyły 3 dwuosobowe drużyny. Drużyna w składzie Julia Humin z Dominiką Włoch zajęła V miejsce, (4 punkty) Ania Kmuk z Martyną Cysewską VI miejsce (2 punkty), a drużyna Emilka Szymańska z Kingą Młotkowską zdobyła VII miejsce (1 punkt). Najlepszą juniorką zawodów została Julia Humin 3,5/6, a juniorem Mateusz Brzeziński 10,5/11. Relacja z zawodów znajduje się także na stronie KPZSzach. Zdjęcia z impezy są autorstwa Roberta Młotkowskiego.

I drużyna - Mateusz Brzeziński, Kamil Marchlewicz, Karol Jaroch, Łukasz Licznerski