Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja z turnieju

Paweł Jaroch

W dniach od 21 do 28 lipca 2012 roku w przepięknym Libercu odbył się "Open Desko Liberec". Liberec to górska miejscowość położona na północy Czech, znana również jako ośrodek sportów zimowych. Zawody były rozgrywane na dystansie 9 rund z czasem po 90 minut na 40 posunięć + 30 minut + 30 sekund za każdy ruch od początku partii. Na starcie stanęło 55 zawodników z Czech, Mołdawi, Słowacji i zgrana 5-osobowa ekipa z Polski. Pierwsze osiem szachownic było transmitowanych. Przy sali gry był czynny bufet, aż do późnych godzin wieczornych. Kilkakrotnie po zmaganiach szachowych "nawiedzaliśmy" rozbudowane centrum rozrywki i aquapark w jednym - Centrum Babylon Liberec. Sala gry mieściła się w miejscowym Technikum Mechaniczno-Elektrycznym.
Organizatorzy dodatkowo zadbali o dwie czysto szachowe imprezy towarzyszące (szachy Fischera i turniej szachów szybkich), w których nasi zawodnicy nie startowali, relaksując się w Libercu. "Czasami" używaliśmy naszego bardzo małego wozu do dalszego przemieszczania się, ale szczerze mówiąc stwierdziliśmy, że ciągłe górki-pagórki, zjazdy-podjazdy nie są przyjazne dla auta, ale w górach ponoć trzeba umieć jeździć, żeby sprzęgło się nie "spaliło".
Cały nasz "zespół" spał... dosłownie przy sali gry w jednej klasie lekcyjnej, do której dzieliły nas trzy długie kroki. Nie każdy z przyjezdnych zawodników mógł sobie pozwolić na wstanie "za 5 dwunasta" i wyruszenie na salę gry. Sala gdzie spaliśmy była "bogato" wyposażona, a dzięki uprzejmości organizatorom mogliśmy korzystać z projektora i internetu przewodowego będącego na stanie klasy. Bardzo nam pomagali Ivan i Vojtech Kopal, główni organizatorzy. Cena turnieju była też bardzo przystępna, a dzięki informacji z Lubelszczyzny postanowiłem zmienić pierwotny mój kierunek z Gdańska do Liberca. Choć trudno w to uwierzyć, ale pomimo ponad dwa razy dalszej trasy, z przejazdem turniej był bardziej przystępny cenowo niż organizowane zawody na wybrzeżu. Jeden malutki minus, to fundusz nagród, ale nie po to przyjechaliśmy, a po nowe doświadczenie z innymi przeciwnikami.
Dawno temu słyszałem, że dana osoba ma "czeski" ranking, czyli słabiej gra w szachy. Muszę stanowczo się sprzeciwić, bo to nieprawda :) Już drugi raz się przekonałem na własnej skórze, że Czesi aż tak nie odbiegają poziomem od polskich zawodników z podobnymi rankingami. Po kompletnie nieudanym starcie w kwietniu we Frydku-Mistku, w Libercu zagrałem znacznie lepiej, a po trzech pierwszych rundach miałem komplet punktów i jedną efektowną wygraną na koncie, choć sama kombinacja nie była skomplikowana.
Później jednak nastąpiła seria pięciu remisów z rzędu, przez co sytuacja w turnieju się bardzo wyrównała. W ostatniej rundzie tak się wyniki ułożyły, że wystarczyło wygrać wygraną pozycję z Czechem Jiri Jina, a wygrałbym turniej. Jednak zbyt dużo błędów wykonanych już na dodawanym czasie spowodowało o mojej porażce. Najlepszym z Polaków okazał się równo grający Jan Góra z Jaćwież Suwałki, który uplasował się na 10 miejscu, a moja skromna osoba zajęła 11 miejsce. W zawodach wziął również udział organizator dużego turnieju w Trzciance z potężnym funduszem nagród - Maciej Cybulski, który zajął 24 miejsce, a jego kolega klubowy Patryk Paczka uplasował się na 28 pozycji.
Dobrze wypadł 11 letni junior z Bydgoszczy, Maciej Błociński, jedyny z KPZSzach z dwoma medalami Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, który zajął 38 miejsce, zarobił kilkanaście punktów do Elo i pozostał z pokojowym rekordem we Fruit-Ninja z 458 punktami. Po zakończeniu wyrównał go Patryk, ale w Szubinie Maciek ustanowił rekord na poziomie 467 "ściętych" owoców :) Każdy z naszych zawodników zarobił na rankingu. W turnieju startował również "świeżak" Jakub Soszka, który zdobył tzw. "częściówkę". Wywieziemy niezapomniane wrażenia i wspomnienia z pobytu w Libercu. Jak czas pozwoli, to na pewno wrócimy za rok!