65 Mistrzostwa Województwa
9-15 sierpnia 2012 - Szubiński Dom Kultury - Szubin















Strona MDK 1 Bydgoszcz




UKS MDK 1




Strona szachowa ZS 26





Strona ZS 26 Bydgoszcz





Strona FIDE





Strona PZSzach




Strona KPZSzach


Relacja z zawodów



Maciej Cybulski

W dniach od 9 do 15 sierpnia 2012 roku odbyły się 65 Otwarte Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach. Głównymi sponsorami turnieju byli: Urząd Miasta Szubina, Szubiński Dom Kultury, LZS Szubin, UKS „Szachowa Dwójka” Szubin, Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy i hurtownia sportowa PAAK. Mistrzostwa Województwa cieszyły się sporym zainteresowaniem lokalnych mediów. Przed turniejem zaproszenia, podczas - relacje dzień po dniu a podsumowania po zawodach ukazywały się na portalach internetowych oraz w lokalnej prasie. Telewidzowie TVP Bydgoszcz mieli okazję zobaczyć szachowe zmagania w wieczornym wydaniu Zbliżeń 14.08.
Sprzęt zapewnili: LZS Szubin, Baszta Żnin, UKS Akademia Szachowa Bydgoszcz i Piotr Szybowicz. Zawody były organizowane w dwóch grupach, w których łącznie wystąpiło 41 zawodników z Polski i z zagranicy. Turnieje były rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z czasem 90 minut + 30 sekund za każdy ruch. Nad przebiegiem zawodów czuwał Piotr Lech – dyrektor mistrzostw. Sędzią głównym turnieju był Maciej Cybulski z Trzcianki, a jego zastępcą Stanisław Pilarski z Kcyni. Podczas mistrzostw mogliśmy gościć Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Benedykta Mrozińskiego z Zarządem. Zmagania szachistów chętnie oglądał zastępca burmistrza Szubina – Mariusz Piotrowski, który wraz z organizatorami uroczyście otworzył i zakończył mistrzostwa. Miłą niespodzianką dla Macieja Błocińskiego było otrzymanie prezentu z okazji 11-stych urodzin wręczonych przez zastępcę burmistrza.
Spory wkład w organizację zawodów mieli instruktorzy z „wiodących klubów” z Bydgoszczy – Paweł Jaroch oraz Piotr Szybowicz, który gościł większą część stacjonujących uczestników turnieju. Nieocenioną pomoc przyniosła Małgorzata Włoch, która zapewniła doskonałą opiekę nad dziećmi podczas „obozu” organizowanego na polu namiotowym przez Pawła Jarocha i Piotra Szybowicza. Uczestnicy mieszkali również w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Dzięki uprzejmości Ośrodkowi Sportu i boisku Orlik w Szubinie dzieci i młodzież miały zapewnioną rozrywkę. Oprócz gry w szachy zawodnicy mogli się integrować przy ognisku w ogrodzie Piotrka.
Szachowymi imprezami towarzyszącymi były turnieje szachów błyskawicznych w których udział wzięli nie tylko uczestnicy turnieju głównego, ale również inni zawodnicy z województwa. Szczegółowe relacje poszczególnych imprez znajdują się poniżej.

Paweł Jaroch

Własne inicjatywy. W ramach mistrzostw wiceprezes ds. młodzieżowych zorganizował dwa szkolenia po ok. 90 minut dla grupki 8-10 osób (10 i 14 sierpnia). Uczestnicy zawodów mieli przedstawiane zagadnienia z końcówek pionowych i motywów taktycznych. Zostało również przeanalizowanych kilka partii z mistrzostw samych dzieci. Niestety wszystkie założenia z braku czasu przed mistrzostwami nie udało się zrealizować, ale nauczeni doświadczeniem kolejne takie inicjatywy będziemy organizować na wyższym poziomie szkoleniowym i organizacyjnym. W szkoleniach wzięli udział: Kacper Czaczyk, Gromosław Kroczka, Michał Karpus, Maciej Błociński, Mikołaj Włoch, Jakub Napierała i zaproszeni bracia z Pomorza: Beniamin i Aleksander Tyńscy, a w ostatni dzień nawet najmłodszy zarejestrowany członek KPZSzach – Wiktor Wiśniewski.
W ramach pierwszego „zjazdu” zostały zorganizowane szumnie nazwane I Nieoficjalne Mistrzostwa Juniorów Związku w Blitza. Ośmioro zawodników grało dwa koła (pierwsze – 3 minuty + 2 sekundy za ruch, drugie – 1 minuta + 1 sekunda za ruch). Za zwycięstwo zawodnik otrzymywał 3 punkty, a za remis 1. Zawody rzutem na taśmę wygrał Michał Karpus przed Kacprem Czaczykiem i Beniaminem Tyńskim. Szczegółowe wyniki można znaleźć w serwisie turniejowym.
Zmagania w grupie B przebiegały pod dyktando dwóch zawodników: Kacpra Czaczyka i Artema Norova, którzy odstawali poziomem gry od pozostałych osób i spokojnie mogli zbierać doświadczenie w grupie A. Razem spotkali się w 4 rundzie i po rozegranym debiucie wzięli remis. Razem zdobyli po 8,5 pkt z 9 partii, ale ostatecznie w turnieju B zwyciężył Kacper lepszą wartościowością dużego Buchholza. Na trzecim miejscu znalazł się kolega klubowy zwycięzcy, Borys Paliwoda z ŻTMS Baszty Żnin, który rzutem na taśmę z 6 punktami wywalczył jeszcze nagrodę finansową, a czwarty był reprezentant organizatora, stale robiący postępy w grze, Adam Zieliński z LZS Szubin z tym samym dorobkiem punktowym. O dominacji zawodników z dwóch pierwszych miejsc może świadczyć kombinacja w partii Borysa z Kacprem, w której zwycięzca wygrał z dużą łatwością z trzecim zawodnikiem turnieju B.
Każdy ma chwilę słabości, a mógł wykorzystać właśnie ten moment Olek Tyński z Gdyni z Artemem Norovem w najdłuższej partii w turnieju. Dopiero jeden błąd w samej końcówce po prawie 4 godzinach i 30 minutach gry pozbawił Olka remisu.
Można powiedzieć, że młodzież zdominowała tą grupę, gdyż „seniorzy” zdobyli max. 50% punktów, nie licząc Artema z Białorusi, który ma 20 lat. Dużą niespodzianką jest znalezienie się w pierwszej dziesiątce młodego zawodnika z Inowrocławia – Jakuba Napierałę z IV kategorią, który zgromadził 5 punktów i pokonał w ostatniej rundzie prezesa sekcji szachowej Chemika, pana Kazimierza. Najlepszą kobietą w tej grupie okazała się Ewelina Czerwińska z WKSz 1938 Włocławek, która zgromadziła połowę punktów. Kacper i Artem zdobyli normy na I kategorię centralne, a trzecie kategorię wywalczyli: Jakub Napierała, Rafał Włoch i Szymon Kluska.
Turniej A. Do najsilniejszej grupy 65 Otwartych Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach zapisało się 19 osób z Polski, Białorusi i Ukrainy. Już w połowie turnieju na czoło stawki wysunęło się dwóch zawodników Sergei Khamitskiy z Białorusi i Paweł Jaroch związany z Bydgoszczą, reprezentujący Pniówek-74 Pawłowice, którzy nie oddali prowadzenia do końca zawodów. Mistrz międzynarodowy z Białorusi pokazał klasę i był nie do zatrzymania, wykazując najrówniejszą formę przez całe mistrzostwa i pewnie wygrał zdobywając tytuł Mistrza Województwa. Wypowiedź Pawła Jarocha: „Starczyło mi sił tylko do 7 rundy, gdzie w końcówce w dużo lepszej pozycji popełniałem sporo błędów i zremisowałem z Damianem Śliwickim, a w kolejny dzień przegrałem obiecującą pozycję z Olgierdem Zielińskim i się posypało. Straciłem 1,5 punktu i kontakt z Sergeiem”. Blisko czołówki trzymał się jeszcze Tomasz Rak (Giżycko) i Przemysław Bokiej (Chemik Bydgoszcz), którzy zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Na piątym miejscu uplasował się dopiero mistrz międzynarodowy Krzysztof Żołnierowicz, który zalicza już kolejną imprezę wakacyjną do nieudanych. Dobrze wypadli juniorzy, a zwłaszcza Damian Śliwicki z UKS OPP Toruń – VI, Andrei Maksimenko z ŻTMS Baszta Żnin – VIII, Michał Karpus z UKS Rotmistrz Grudziądz – XII i Gromosław Kroczka z MDK nr 1 Bydgoszcz, który zanotował oprócz Michała Karpusa i Olgierda Zielińskiego, największe zyski rankingowe. Jeszcze musi sporo czasu upłynąć, żeby obecni juniorzy mogli zagrozić czołówce „seniorów”. Na szczęście wszystko idzie w dobrą stronę i przy odpowiednio wniesionej własnej pracy będziemy mieli z nich pociechy. Najlepszą kobietą została Irena Młodzińska z Bogatyni, studiująca w Bydgoszczy i jeszcze parę lat temu należąca do „niewiodącego” klubu z Nakła.
Najstarszym zawodnikiem turnieju okazał się 85-letni Stanisław Szczepaniec z Gdańska, a najmłodszym – Borys Paliwoda ze Żnina. Sędzia główny mistrzostw – Maciej Cybulski, organizator turniejów w Trzciance, wypełniał bardzo dobrze swoje obowiązki. Partie z turnieju A i B można znaleźć na serwisach turniejowych. 10 sierpnia po drugiej rundzie odbyło się 2,5 godzinne zebranie Zarządu KPZSzach, na którym były dyskutowane bieżące sprawy związku. Jeszcze raz pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tak fajnego turnieju i obozu u Piotrka. Niech żałują osoby, których nie było!

Jarosław Wiśniewski

W dniu 13 sierpnia 2012 r. w godzinach wieczornych organizatorzy 65 OMW K-P rozgrywanych w Szubinie, postanowili zorganizować turniej dla miłośników szachów w wydaniu ekstremalnym, czyli 3 minuty + 2 sekundy za ruch dla każdego z zawodników.
Zmagania na dystansie 11 rund przebiegły jednak pod hasłem wypowiedzianym podczas jednej rund przez najmłodszego z uczestników, 5-cio letniego Wiktora Wiśniewskiego, który rozbawiając połowę skupionej nad grą szachowej ferajny (grającej w bliskiej odległości) tak oto skwitował poczynania przeciwniczki: „Ssach – musisz myśleć!!!”. Swoją drogą – większość rówieśników młodziutkiego nakielanina około godziny 22.00 już zalegała w objęciach Morfeusza, jednak maskotka szubińskich zawodów nadal wykazywał bojowe nastawienie i nie odpuszczał nikomu, aż do zakończenia zmagań (około 22.40).
Słowa Wiktora najbardziej wziął chyba sobie do serca i głowy Marek Olszewski, który tego dnia wycinał kolejnych rywali jak pilarka z Castoramy. Zwycięzca szubińskiego blitza na drodze do zdobycia 10 punktów zremisował jedynie z IM Krzysztofem Żołnierowiczem oraz FM Bartłomiejem Siwcem. W pokonanym polu pozostawił natomiast IM Sergeia Khamitsky’ego – późniejszego triumfatora zawodów klasycznych (w blitzu – 3 miejsce). Z kolei mocny również tego dnia Bartek Siwiec, zdobywca 9,5 pkt. również nie znalazł pogromcy w tych zawodach (remisy z Olszewskim, Żołnierowiczem i Tomkiem Żebrackim oraz ważna wygrana z Khamitskim).
Szubiński turniej zanotował kilka niespodzianek wśród, których można wymienić chociażby 5 miejsce w zawodach (na 33 uczestników) Jarosława Wiśniewskiego z Nakła n. Notecią, nowego Wiceprezesa Zarządu KPZSzach ds. organizacyjnych. Zacięte i ciekawe partie rozgrywał również Piotrek Konieczyński (9 miejsce), który pod okiem arcymistrza Anrei’a Maksimienki czyni wyraźne postępy w warsztacie szachowym. Dodam, że z obserwowanej przeze mnie i przez kilku innych kibiców partii, jaką Piotrek grał z IM’em Khamitskim wynikało, iż miał Białorusina na łopatkach jak Burnejko – Nejmana (no w sumie to nie zbyt dobre porównanie, bo kto już nie miał Nejmana na macie, ponoć nawet Rysiek z Klanu). Apropos arcymistrza należy dodać, że z bardzo dobrej strony pokazał się Andrei Maksimienko Jr, który dopiero po słabszej końcówce spadł na 6 miejsce.
Ciekawostką tych zawodów jest jednak to, że analizując tabelę końcową można zauważyć, że nieuchronnie młodzież szachowa goni starszych kolegów, o czym świadczą zajmowane przez nastolatków miejsca: Maksimienko - 6; Żebracki - 7; Korpus – 8; Czaczyk – 10; Dróbka – 11, itd. (szczegółowe wyniki na stronach internetowych Chessarbitra). Najmłodszy i najlżejszy wymiatacz tych zawodów Wiktorek Wiśniewski nie zawojował tabeli końcowej, jednak wiedząc, iż w każdym wydaniu szachów „trzeba myśleć” niebawem zapewne pogoni kota niejednemu „fachowcowi z przebiegiem”. Turniej ten miał też kilku nieobecnych graczy z zawodów klasycznych, którzy walcząc o najwyższe laury w kolejnych dniach szubińskich mistrzostw postanowili odpuścić blitza (Bokiej, Rak, Śliwicki), jednak dawka zaaplikowanej adrenaliny, jak dla mnie w poniedziałkowy wieczór była powalająca.


Wyniki zawodników MDK 1




Mistrzostwa Województwa
Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Kategoria Ranking Punkty
17 A Gromosław Kroczka II 1571 4/9
7 B Maciej Błociński II 1307 5/9
17 B Mikołaj Włoch III 1278 4/9


Turniej Błyskawiczny
Miejsce Imię i Nazwisko Kategoria Ranking Punkty
2 Bartłomiej Siwiec FM 2216 9,5/11
14 Gromosław Kroczka II 1571 6/11
23 Maciej Błociński II 1307 5/11
30 Mikołaj Włoch III 1278 4,5/11



Galeria zdjęć z turnieju