III Międzyszkolny Turniej Szachowy im. Mariana Rejewskiego
16 lutego 2013 - Łochowo








Strona MDK 1 Bydgoszcz




UKS MDK 1




Strona szachowa ZS 26





Strona ZS 26 Bydgoszcz





Strona FIDE





Strona PZSzach




Strona KPZSzach

Relacja z turnieju

Jarosław Wiśniewski

W dniu 16 lutego 2013 roku, tj. dokładnie w 33 rocznicę śmierci wybitnego Polaka – Mariana Rejewskiego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie zorganizowano III już Międzyszkolny Turniej Szachowy, aby uczcić tę wybitną postać. Nadmienić należy, że Marian Rejewski – jeden z trzech pogromców maszyny szyfrującej ENIGMA - był również pasjonatem i entuzjastą szachów, w które wygrać z nim było niezmiernie ciężko. Chcącą iść w jego ślady młodzież szkolną z Powiatu Bydgoskiego, zgromadził po raz trzeci dyrektor wyżej wymienionej szkoły pan Mirosław Dynarski, któremu pomagała Danuta Sobierajska wraz z rodzicami i gimnazjalistami tej szkoły. Zawody sędziowali Andrzej Karpiński oraz Mariusz Mazalon (na co dzień trenerzy i instruktorzy szachów z Bydgoszczy), którzy wsparli również sprzętowo owe zawody.
Na starcie turnieju stanęło 41 zawodników – uczniów szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu bydgoskiego (Białe Błota, Brzoza, Nowa Wieś Wielka, Łochowo). Wyjątek stanowił jedyny rodzynek spoza powiatu – prawie sześcioletni Wiktor Wiśniewski z Przedszkola w Występie, na którego start wyrazili zgodę organizatorzy. Jak się później okazało najmłodszy uczestnik tego turnieju wygrał zmagania w ramach połączonej grupy 8-10 lat z kompletem 7 zwycięstw.
Zgodnie z komunikatem organizacyjnym zawody miały być rozgrywane w ramach grup do lat 8, 10 i 13, systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem 10 minut na partię dla zawodnika. Jak już wspomniałem postanowiono jednak połączyć dwie pierwsze grupy w jedną, gdzie razem wystartowało 25 uczestników. Pozostałe 16 osób grało w starszej grupie tj. do lat 13.
Zmagania w każdej z dwóch grup miały swoich liderów, którym opór starały się stawiać przeciwnicy gromadzący w klasyfikacji przejściowej podobną ilość punktów (zalety systemu szwajcarskiego). Jak już wspomniałem wcześniej w grupie młodszej nikomu się nie udało powstrzymać filigranowego malucha z Występu. Najbliżej tej sztuki był inny przedszkolak Wojtek Kulpiński, któremu udało się zabrać Wiktorowi hetmana. Blondyn spod Nakła ma to do siebie, że zaczyna ostrzej „móżdżyć” kiedy podwali jakąś figurę. Tak było i tym razem, tj. siedzący na podstawce / foteliku / Wiktorek Wiśniewski związał hetmana przeciwnika wieżami, dodał do tego silny atak w centrum i odwrócił losy partii na swoją korzyść. Kropkę nad „i” najmłodszy uczestnik turnieju postawił w ostatniej rundzie pokonując Jakuba Klyszczyńskiego z SP w Łochowie (pierwszy w grupie do lat 10).
W starszej grupie prym wiódł Jakub Kulpiński ze Szkoły Podstawowej w Brzozie. Jedyne ułamki punktów potracił pod koniec zawodów (nie pamiętam z kim, gdyż bardziej śledziłem zmagania w młodszej grupie) jednak w swojej grupie zasłużenie zajął pierwsze miejsce. Poziom sportowy zawodów był różny. Grały dzieciaki, które coś już o szachach wiedzą, a także tacy, co zaczęli niedawno interesować się zabawnymi małymi, biało-czarnymi figurkami. Były fale radości oraz łzy porażki, co cechowało tych najbardziej ambitnych młodych ludzi o wzroście około 120 cm (plus – minus). Dla jednych udział w zawodach był zabawą w najczystszym wydaniu. Innym współrywalizacja przy 64 polach dała nowe doświadczenie oraz dawkę adrenaliny i chęci do zgłębiania szachowego rzemiosła. Szachowe ziarno zostało rzucone na grunt, a czy zakiełkuje w okolicach Łochowa, pokaże czas.
Turniej miał też swoją atmosferę i niespotykany klimat, czemu niewątpliwie przysłużyli się organizatorzy zawodów, wspierani przez rodziców i uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie. Im z kolei pomogły władze samorządowe (Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, radni gminy Białe Błota) oraz sponsor strategiczny pan Ireneusz Pawłowski – prezes firmy meblowej GALA COLLEZIONE z Lisiego Ogona. Dla przybyłych zawodników, ich opiekunów, rodziców i osób towarzyszących dostępna była kawiarenka z przepysznymi wypiekami domowymi pań z Łochowa, do których serwowano litry kawy, herbaty i soków owocowych. Niespodzianką były hot-dogi przygotowane przez szkolną stołówkę, które dzieciaki wsunęły w mgnieniu oka (rodzice również się załapali).
Wręczanie medali i nagród rzeczowych przeprowadzono już w ramach 3 grup tj. do lat 8, 10 i 13 o czym poniżej. Dodam też, że pamiątkowe plakietki z patronem turnieju Marianem Rejewskim oraz dyplomy i nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy zawodów, co zapewne będzie zachętą dla tych młodych ludzi do rozwijania swojego warsztatu szachowego. Wartością dodaną i niepoliczoną była doskonała zabawa przy szachownicach, integracja młodych szachistów, zastrzyk intelektualny młodzieży, upamiętnienie wielkiego Polaka oraz promocja szachów.
Na koniec chciałbym podziękować organizatorom za umożliwienie startu w zawodach mojemu synowi i pogratulować inicjatywy. Tak jak wspomniałem w rozmowach – w miarę posiadanych możliwości służę pomocą.


Wyniki zawodników MDK 1


Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Punkty
1 13 Jakub Kulpiński 7/7
3 8 Wojciech Kulpiński 4



Zdjęcia z turnieju