43 Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Gniezna

Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja z turnieju

Paweł Jaroch

W niedzielę 5 maja odbył się już 43 Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Gniezna, który zgromadził na starcie aż 115 zawodników z Polski i Litwy, miasta partnerskiego Radviliskis. Przy tak dużej liczbie graczy zawody przebiegały bardzo sprawnie. Wszyscy grali w jednej grupie na dystansie 9 rund z czasem po 15 minut na zawodnika. Za czołowe miejsca były przewidziane nagrody finansowe, a w poszczególnych klasyfikacjach zawodnicy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Należy nadmienić, że turniej chyba był jako jeden z najsilniejszych w historii. Świadczyć może chociaż o tym odległe 11 i 12 numery startowe braci Jaroch, którzy przeważnie w KP regionie plasują się na początku rozstawień w pierwszej rundzie.
W zawodach wzięło udział 9 zawodników z tytułami międzynarodowymi (1-GM, 4-IM, 4-FM) i 27 z centralnymi. Głównym faworytem do zdobycia pierwszego miejsca był arcymistrz Jacek Tomczak, jednak nie zdołał udźwignąć brzemię lidera plasując się "dopiero" na 7 miejscu. Od początku do końca bardzo pewnie prezentował się IM Marcin Szeląg z Poznania, który zdobył 8,5 pkt z 9 partii i wygrał zawody. Dużą sensację w ostatniej rundzie sprawił Karol Jaroch z Świekatowa (Pocztowiec Bydgoszcz), który ograł arcymistrza w ostatniej rundzie, a prędzej jeszcze dwóch mistrzów międzynarodowych i zajął bardzo wysokie drugie miejsce! Na trzecim miejscu uplasował się Marek Oliwa z Kożuchowa.
Turniej w Gnieźnie z racji bliskiej odległości od naszego województwa zgromadził na starcie pokaźną grupkę zawodników z Bydgoszczy i Żnina. Na uwagę zasługują jeszcze wyniki: 11. Paweł Jaroch - Pocztowiec Bydgoszcz, 12. Piotr Konieczyński - Baszta Żnin, 13. Darek Łunkiewicz - Pocztowiec Bydgoszcz i dwóch czołowych juniorów w naszym województwie 45. Borys Paliwoda - Baszta Żnin i 57. Maciej Błociński - MDK nr 1 Bydgoszcz. W turnieju startowało 16 kobiet, a 67 zawodników było z rankingiem Fide.