XIII Międzynarodowy Turniej Juniorów Euro - Szachy 2013

Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja z turnieju

Piotr Szybowicz

W dniach 2-5 maja 2013 roku w bydgoskim MDK 1 odbył się tradycyjny  XIII Międzynarodowy Turniej Szachowy Juniorów "Euro - Szachy". W zawodach startowali juniorzy z takich miejsc jak: Holandia, Belgia, Bydgoszcz, Świekatowo, Kowalewo Pomorskie, Osielsko i Inowrocław. Młodzi szachiści grali w dwóch grupach rozgrywanych przy wykorzystaniu systemu szwajcarskiego. W turnieju juniorów do lat 18 grano na dystansie 9 rund z dodawanym czasem 60 minut  na partię dla zawodnika. W turnieju dzieci do lat 12 przewidziano 9 rund z czasem 30 minut na zawodnika. Rozgrywki prowadził sędzia klasy FIDE Ulrich Jahr.

Ciekawostką jest fakt, iż obie grupy wiekowe wygrali ci sami szachiści co w XXX Turnieju "Ferie 2013". Turniej A zgromadził na starcie 19 adeptów królewskiej gry. I miejsce zajął Gromosław Kroczka z Zalesia pod Szubinem (MDK 1 Bydgoszcz), przed Wojciechem Mikołajczakiem (EMDEK Bydgoszcz) i Mateuszem Budnikiem (EMDEK Bydgoszcz). W kategorii juniorek zwyciężyła Zuzanna Borkowska (EMDEK Bydgoszcz), przed Dominiką Włoch (MDK 1 Bydgoszcz) i Janą Van Ivaarden (Valkenburg Holandia). W turnieju B stanęło na starcie 25 dzieci (najlepsi przedstawiciele tej grupy wiekowej grali w turnieju A). I miejsce zdobył Mateusz Ziółkowski (MDK 1 Bydgoszcz), przed Mateuszem Repke (EMDEK Bydgoszcz) i Klaudiuszem Chałasem (MDK 1 Bydgoszcz). W kategorii dziewczynek tryumfowała Magdalena Błocińska (MDK 1 Bydgoszcz), przed Kingą Młotkowską (MDK 1 Bydgoszcz) i Agnieszką Retz (MGOK Kowalewo Pomorskie).

Mariusz Stoppel

4.05.2013 zakończył się w bydgoskim MDK nr 1 XIII Międzynarodowy Turniej Szachowy Juniorów "Euro-Szachy Talenty 2013". W zawodach sędziowanych przez arbitra klasy międzynarodowej pana Ulricha Jahra, w których startowało łącznie 46 młodych adeptów królewskiej gry, prym wiedli gospodarze. To oni wygrali klasyfikację drużynową przed MKS Emdek Bydgoszcz. W kategorii do lat 18 zwyciężył Gromosław Kroczka (MDK-1) przed Wojciechem Mikołajczakiem (Emdek) i Mateuszem Budnikiem (Emdek). Wśród dzieci do lat 12 wygrał Mateusz Ziółkowski (MDK-1) przed Mateuszem Repke (Emdek) i Klaudiuszem Chałasem (MDK-1). W turnieju startowali gracze z różnych części Polski oraz goście z Belgii i Holandii.Zawody odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a ich darczyńcami i sponsorami byli: Wydział Edukacji i Wydział Sportu UM Bydgoszcz, firmy „MODERATOR”, „ZETO” oraz Poczta Polska i Rada Osiedla KAPUŚCISKA. Podczas turnieju prowadzona była akcja charytatywna „GRAMY DLA KASI”, z której dochód w postaci 395,20 zł przekazano na leczenie chorej uczennicy MDK-1- Katarzyny ŻÓRAWSKIEJ. Akcję tę wsparli wolontariusze z ZS nr 19 w Bydgoszczy i młodzi piłkarze PSS VICTORIA Bydgoszcz. Dziękujemy!!!
Imprezą towarzyszącą dziecięco-młodzieżowym zmaganiom był Turniej Szachów Szybkich o puchar firmy „MODERATOR”. Zwyciężył w nim Jarosław PAPROCKI (Wiatrak Bydgoszcz) przed Bartłomiejem SIWCEM (UKS MDK-1 Hetman Bydgoszcz) i Mariuszem MAZALONEM (Chemik Bydgoszcz).

Paweł Jaroch

W dniach od 2 do 4 maja odbyły się Euro-Szachy Talenty 2013, które już 13 raz gościły w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bydgoszczy. Patrząc na lata ubiegłe turniej zgromadził na starcie zaledwie 44 zawodników (w tym gościnnie zaproszonych Holendrów i Belgów z Valkenburg), którzy grali w dwóch grupach: A do lat 18 (9 rund, 1h na zawodnika, zgłoszony do fide) i B do lat 12 (9 rund, 30 minut na zawodnika). "13-tka" okazała się pechowa również pod względem sportowym, bo partie stały na słabym poziomie nawet w grupie A. Gdzie te czasy kiedy w MDK-1 startowało po 100-140 osób...
Zawody sędziował Ulrich Jahr, a asystowali mu: Mariusz Stoppel, Paweł Jaroch i Piotr Szbowicz. Na zakończeniu ok. pierwszych 10 zawodników otrzymało główne nagrody rzeczowe, a czołowe drużyny (była prowadzona odrębna klasyfikacja gdzie zgłosiły się 3 ekipy, w tym MDK-1 miał 4 składy, a MDK-2 - 2) - puchary. W klasyfikacji ogólnej wygrała drużyna MDK-1 I przed MDK 2 I i MDK-1 II. Turniej nie odbyłby się dzięki pomocy Urzędu Miasta Bydgoszczy (grant) i firmy Moderator. Podczas zawodów odbyła się akcja "Gramy dla Kasi".
Grupa A od połowy turnieju miała jednego faworyta, choć w pierwszych rundach Gromek Kroczka musiał się sporo namęczyć, żeby zdobyć punkty w zawodach. Nie mniej jednak prezentował najrówniejszą formę z wszystkich zawodników i zasłużenie wygrał turniej z 8 punktami na 9 możliwych przed Wojciechem Mikołajczakiem i turniejową "jedynką" Mateuszem Budnikiem.
Grupa B do lat 12 od samego początku miała jednego faworyta, który posturą spokojnie nadawał się do liceum. Mowa o Mateuszu Ziółkowskim, który właściwie bezproblemowo wygrał wszystkie partię i z kompletem punktów wygrał zawody. Drugie miejsce również bez niespodzianki zajął Mateusz Repke, a trzeci był Klaudiusz Chałas. Podejrzewam, że frekwencja mogłaby być ciut większa, ale zawody rozgrywanie tempem półgodzinnym w trzy dni mijają się z celem nie licząc już przerwy 4-godzinnej od zakończeniu ostatniej partii do rozdania nagród w turnieju B...
W ostatni dzień weekendu majowego odbył się dodatkowy turniej szachów szybkich na dystansie 9 rund o puchar firmy Moderator, który na starcie również zgromadził bardzo małą ilość 14 chętnych, choć nagrody mogły zachęcić nawet najbardziej wytrawnego regionalnego gracza. Przy udziale 9 seniorów, 1 seniorki i 4 juniorów turniej udało się przeprowadzić w regulaminowym systemie gry w którym najrówniejszą formą błysnął Jarek Paprocki przed Bartkiem Siwcem i Mariuszem Mazalonem. Poza podium wypadł doświadczony Marek Olszewski specjalizujący się w turniejach z przyspieszonym tempem gry.
Każdy szanujący się organizator powinien wyciągnąć wnioski, żeby poprawić sytuację na przyszłe lata. W końcu turnieje w MDK-1 (feryjny i euro-szachy) były kiedyś wizytówką naszego związku.