Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych
8-9 czerwca 2013 - Focus Mall Bydgoszcz




Mistrzostwa Polski


Mężczyźni indywidualnie


Kobiety indywidualnie


Drużynowo Mężczyźni


Drużynowo Kobiety


Turnieje towarzyszące



Juniorzy do lat 8


Juniorzy do lat 12


Juniorzy do lat 18




Strona MDK 1 Bydgoszcz




UKS MDK 1




Strona szachowa ZS 26





Strona ZS 26 Bydgoszcz





Strona FIDE





Strona PZSzach




Strona KPZSzach

Relacja Jarosława Wiśniewskiego


Można zadać pytanie: co powstanie kiedy połączymy wielką galerię handlową, czołowych szachistów kraju, entuzjastów chcących robić mistrzostwa, mecenasów wspierających tę ideę, profesjonalistę za stołem sędziowskim oraz rzesze kibiców przyglądających się temu niecodziennemu zjawisku? Odpowiem: kolejne Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych.
W rolę galerii wcielił się bydgoski obiekt FOCUS MALL, przez czołowych szachistów kraju należy rozumieć 11 graczy posiadających tytuły arcymistrzowskie, 3 mistrzów międzynarodowych (w tym obecny Mistrz Europy do lat 16), 7 mistrzów FIDE, wielu kandydatów na mistrzów oraz innych mniej lub bardziej wtajemniczonych w szachowe rzemiosło graczy. Entuzjastami po raz kolejni byli dyrektorzy mistrzostw – Jarosław Wiśniewski oraz Paweł Jaroch, wspierani przez pozostałą część zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego (wybranego w styczniu 2012 roku). Profesjonalnym sędzią był IA Aleksander Sokólski z Wrocławia, a rzesze kibiców stanowili klienci galerii. Mecenatem finansowym wykazały się Galeria Handlowa FOCUS MALL Bydgoszcz, M Broker Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, PZU Życie S.A., Polski Związek Szachowy oraz sami szachiści.
Organizatorzy pomni ubiegłorocznych niedociągnięć postanowili rozegrać Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych anno domini 2013 na dystansie 2 dni. Pierwszego dnia tj. 08.06.2013 roku przeprowadzono Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych Mężczyzn i Kobiet, natomiast rywalizacja indywidualna odbyła się dnia następnego.
Na starcie turniejów drużynowych stanęło 21 czteroosobowych zespołów męskich i niestety tylko 5 kobiecych, które rozgrywały swoje partie na dystansie odpowiednio 11 i 10 rund z czasem 3+2 dla zawodnika. W pierwszej z grup faworytami były ekipy GK Baszta MOS Żnin, KSz „Hetman” Katowice oraz z IMPACT TEAM Ostróda tj. trzy najwyżej rozstawione zespoły, posiadające w swoich składach niemal samych arcymistrzów. Silnie obsadzone również były zespoły z Grudziądza, Gostynina, Szczecina. Co ciekawe w zmaganiach drużynowych nie wzięła udziału żadna ekipa z Warszawy (np. Warsaw Sharks) czy chociażby Kożuchowa, tj. ubiegłoroczni medaliści. Najsilniejsze teamy zdominowały mistrzostwa, chociaż w każdym z nich zdarzały się słabsze szachownice. W ekipie GK Baszta MOS Żnin I najmniej punktów zdobył GM Bartłomiej Heberla (7,5 pkt na 11 w tym 5 remisów i 1 porażka), przy czym pozostali żninianie: GM Paweł Jaracz, GM Rafał Antoniewski oraz GM Andrei Maksimenko wywalczyli odpowiednio 10; 10,5 oraz 9,5 pkt i z wynikiem 21 punktów meczowych oraz 37,5 pkt. z gry zdobyli złote medale. Apetyt na tytuł Drużynowych Mistrzów Polski w Szachach Błyskawicznych miał zespół KSz „Hetman” Katowice z małżeństwem arcymistrzów Moniką i Bartoszem Soćko na czele. Niestety dla katowiczan słabsze chwile w środku zawodów przeżywał GM Jacek Gdański (6 pkt. w tym 4 porażki i 2 remisy). Grający na 3 desce GM Krzysztof Bulski zanotował tylko 1 porażkę, podobnie jak państwo Soćko, jednak dwa remisy meczowe zepchnęły ekipę KSz Hetman Katowice na 2 miejsce w klasyfikacji końcowej z dorobkiem 20 pkt. meczowych. Niespodzianką równą pokonaniu przez naszych narodowych piłkarzy zespołu San Marino w eliminacjach do Mistrzostw Świata było zajęcie trzeciego miejsca podium przez drużynę BKS Chemik Bydgoszcz. Mam nadzieję że koledzy z Bydgoszczy nie obrażą się za ten niewinny żart, jednak dodam, że ekipa ta grała bardzo przyzwoicie i do zdobycia tytułu drugich wicemistrzów wystarczyło im uzyskanie 15 pkt meczowych (FM Łukasz Licznerski 8,5 pkt, Przemysław Bokiej 7,5 pkt. Marcin Woźniak 5 kpt., Marek Olszewski 7,5 pkt.). W pierszej 10-tce zmagań drużynowych znalazły się jeszcze 3 inne ekipy z Kujaw i Pomorza tj. UKS Rotmistrz Grudziądz (8 miejsce), GK Baszta MOS Żnin II (9 miejsce) oraz sensacyjnie NOK Nakło nad Notecią (10 miejsce), który posiadając w swoim składzie 2 graczy z pierwszą kategorią szachową i 2 z drugą, uplasował się wyżej od innych wiodących bydgoskich klubów.
W rywalizacji kobiet, granej systemem dwukołowym poza zasięgiem była trzyosobowa drużyna MCKiS Jaworzno (WIM Worek Joanna – 6 pkt.; WFM Guzik Joanna – 7 pkt. oraz Jurkiewicz Katarzyna 6,5 pkt.), która z dorobkiem 14 punktów meczowych zdobyła tytuł Drużynowych Mistrzyń Kobiet w Szachach Błyskawicznych na rok 2013. Drugie miejsce zajęła drużyna KSz Polonia Wrocław (WGM Zawadzka Jolanta – 6 pkt.; WIM Iwanow Anna – 3,5 pkt. oraz Cygara Paulina 5 pkt.) i 10 punktów meczowych. Brąz z dorobkiem 8 pkt. meczowych wywalczyły panie z KSz Polonia Warszawa (IM Dworakowska Joanna – 4 pkt.; WGM Brustman Agnieszka 3,5 pkt. i Pastuszko Kinga 4 pkt.). Bliskie podium były zawodniczki SSz Pocztowiec Bydgoszcz, jednak jedna porażka za dużo zdecydowała o wypadnięciu poza podium.
Muszę tutaj podkreślić wzorową pracę sędziego IA Aleksandra Sokólskiego, który  wskutek źle wpisanego wyniku na jednym z protokołów zmuszony był raz nieco później puścić rundę. Pozostałe mecze były rozgrywane niemal z zegarmistrzowską precyzją, a ostateczne opóźnienie w stosunku do harmonogramu mistrzostw wyniosło 15 minut, przy niemal 100 graczach. Jako świeży sędzia II klasy okręgowej, miałem się od kogo uczyć.
Niedziela 09-go czerwca br. stała pod znakiem zmagań indywidualnych o championat krajowy w szachach błyskawicznych. Z grona zgłoszonych 118 mężczyzn ostatecznie wystartowało 99 szachistów oraz 18 z 20 pań zapisanych drogą internetową. Mistrzostwa mężczyzn zdominowali niemal wyłącznie gracze z literkami „GM” przed nazwiskiem. Przez pierwsze 5 rund prowadził bez straty punktu ubiegłoroczny mistrz kraju w blitza Bartosz Soćko. Później przytrafiły mu się dwa remisy i przegrane partie m.in. z późniejszym zwycięzcą bydgoskich zawodów GM Kacprem Piorunem oraz z aktualnym Mistrzem Europy do lat 16 IM Kacprem Drozdowskim. W efekcie ubiegłoroczny mistrz zakończył MP na 8 miejscu z dorobkiem 10 pkt. Podkreślając bardzo dobrą grę zawodnika z Rotmistrza Grudziądz należy wspomnieć, że w pokonanym polu pozostawił on również GM Mateusza Bartela (14 miejsce, stanowiące w mojej ocenie ogromną niespodziankę in minus) oraz zanotował remisy z GM Mirosławem Grabarczykiem oraz GM Pawłem Jaraczem. Bardzo pozytywnie z kolei zaskoczył mnie wynik IM Krzysztofa Żołnierowicza (obecnego Mistrza Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Szybkich), który w przeszłości osiągał znaczne sukcesy na arenie krajowej (w 1990 roku w Gdyni został mistrzem kraju w szachach błyskawicznych). 51-letni zawodnik Gambitu Świecie uzyskał 9,5 pkt, tj. o 1,5 mniej od zwycięzcy zawodów. Miła dla oka była również gra młodego Igora Janika z KSz „Zakrzewo-Start” Elbląg, który pomimo zajęcia 57 miejsca w pokonanym polu pozostawił wielu bardziej utytułowanych graczy. Brawo.
O zaciętym charakterze współrywalizacji o tytuł Mistrza Polski w Szachach Błyskawicznych świadczy może fakt, że 5 zawodników po rozegraniu 15 partii zdobyło 11 pkt. wobec czego sędzia zawodów IA Aleksander Sokolski zarządził dogrywkę, która w zasadzie niewiele dała, gdyż klasyfikacja końcowa przedstawiała się tak samo po barażach jak i przed nimi. Wobec tego Mistrzem Polski w Szachach Błyskawicznych na rok 2013 został GM Kacper Piorun (Mistrz Świata w rozwiązywaniu zadań) przed GM Krzysztofem Bulskim oraz GM Mirosławem Grabarczykiem. Mniej szczęścia mięli GM Krzysztof Jakubowski oraz GM Bartłomiej Heberla.
W rywalizacji pań zwyciężyła ubiegłoroczna mistrzyni GM Monika Soćko (9,5 pkt. na 11), która w pokonanym polu pozostawiła WIM Joannę Worek (8,5 pkt. i wygrana z GM Moniką Soćko) oraz WIM Klaudia Kulon (8,5 pkt.). Gratulacje.
Ocena turnieju z mojego punktu widzenia może być nieadekwatna do odczuć wielu uczestników tych zmagań i stronnicza, chociażby z tej racji, że współorganizowałem te zawody, pomagałem w sędziowaniu i im dyrektorowałem. Otoczenia galerii handlowej, blask światła, hałas muzyki dobiegającej z różnych zakamarków pasaży handlowych i ruch ludzi pomiędzy szachistami, mógł upoważniać część osób do stwierdzenia, że nie jest to najlepsze miejsce do organizowania zawodów szachowych w randze Mistrzostw Polski. Inni mogą powiedzieć, że wręcz przeciwnie, stopień ich koncentracji był tak wysoki, że żadne bodźce zewnętrzne do nich nie docierały, a otoczenie sklepów i butików wraz z licznymi klientami z nich korzystających nie sprawiały żadnego kłopotu i tylko dodawały kolorytu zawodom. Jednym i drugim mogę przyznać rację, jednak każdy wiedział gdzie i w jakich warunkach odbędą się te mistrzostwa (część osób już doświadczyła takiej atmosfery w październikowych zawodach w FOCUSIE) przez co decyzja o wystartowaniu w turniejach była integralnym wyborem każdego szachisty.
Dla mnie liczyła się jednak promocja szachów. Jeżeli tej promocji mogła pomóc obecność wielu znakomitych i czołowych polskich szachistów to jest mi tym bardziej miło, że mogłem dołożyć kilka cegiełek do tego dzieła. Możliwość poznania nowych ludzi, w tym wielu uznanych arcymistrzów, podglądanie ich gry, sprawiało, że czułem się jak przedszkolak na pierwszych zajęciach o szachach. Mogłem porozmawiać z czołowymi szachistami Polski, powymieniać się doświadczeniami, usłyszeć podpowiedzi dotyczące szlifowania warsztatu szachowego swojego jak i podopiecznych, porobić mnóstwo zdjęć z szachowymi idolami jak również pogadać niemal z każdym innym szachistą z odleglejszych zakątków polski – co było bezcenne i miało każdą wartość niepoliczoną. Niedowiarkom podam, że na październikowych zawodach mieliśmy około 40 dzieci i młodzieży na zawodach juniorskich wkomponowanych w mistrzostwa. W tym roku było ich 108, co pozwala wysnuć tezę, że wychodzenie z szachami na zewnątrz do publiczności, pomimo pewnych mankamentów ma sens i multiwitaminę promocyjną.
Oczywiście przeprowadzenie tak dużej imprezy szachowej bez wsparcia innych osób nie byłoby możliwe. Dlatego chciałbym bardzo gorąco podziękować koledze Pawłowi Jaroch – współtowarzyszowi w niedoli organizatora – za wsparcie i zaangażowanie. Prezesowi oraz Skarbnik Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego odpowiednio Benedyktowi Mrozińskiemu oraz Wiolecie Pacuszka za pomoc w przeprowadzeniu zawodów oraz ich przygotowanie. Gorące podziękowania również składam Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, za objęcie patronatem Mistrzostw oraz zarządowi Polskiego Związku Szachowego za zaufanie i powierzenie nam po raz drugi z rzędu, organizacji tych mistrzostw. Dziękuję mojej wyrozumiałej żonie Emilii, która pomagała podczas prowadzenia mistrzostw oraz ugościła sędziów zawodów, Rafałowi Włochowi i Karolowi Jaroch za pomoc przy rozstawianiu sprzętu oraz niżej wymienionym sponsorom i partnerom Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych: Galerii Handlowej FOCUS MALL Bydgoszcz za wsparcie logistyczne i finansowe, Firmie M BROKER Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. w Bydgoszczy za mecenat nad szachami w regionie i wsparcie finansowe mistrzostw, bez którego nie udało by się przeprowadzić tak wspaniałych zawodów, PZU Życie S.A. oddział w Bydgoszczy za wsparcie finansowe oraz pomoc w rozwój szachów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, Gazecie Pomorskiej za patronat medialny, Magazynowi Szachista za wsparcie medialne i rzeczowe zawodów, Czasopismu MAT za patronat medialny, Firmie ROSSMANN za ufundowanie gadżetów i upominków dla najmłodszych szachistów biorących udział w weekendzie szachowym w FOCUS MALL, PHU Tenis ZGODA za dostarczenie sprzętu cateringowego na zawody, Technikum Drzewnemu w Bydgoszczy za udostępnienie szachów ogrodowych, Zespołowi Szkół w Kowalewie Pomorskim za udostępnienie sprzętu scenicznego, Firmie JURAPARK, która współuczestniczy promocji szachów na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego, Portowi Lotniczemu S.A. w Bydgoszczy za przekazanie gadżetów dla najmłodszych szachistów startujących w turniejach w  FOCUSIE, Firmie ARMA DECOR za przekazanie nagród rzeczowych, Firmie „E-Kowalski” z Bydgoszczy za przekazanie gadżetów dla najmłodszych szachistów grających w zawodach juniorskich oraz liczna rabaty na asortyment firmy, Hurtowni PAAK z Bydgoszczy za znaczne upusty na nagrodach zakupionych do turniejów, Poczcie Polskiej za wsparcie puli nagród rzeczowych, Wojewódzkiemu Szkolnemu Związkowi Szkolnemu i Stowarzyszeniu Związkom Sportowych za patronat i wsparcie puli nagród, Bydgoskiemu Oddziałowi Telewizji Publicznej za realizację reportażu z mistrzostw, Nakielskiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc sprzętową, Dzieciom, wychowawcom oraz opiekunom dzieci z Przedszkola „Wróżka”  Białych Błot k. Bydgoszczy, które uświetniły pierwszy dzień weekendu szachowego swoimi występami i śpiewem, Dziewczynom oraz opiekunce z grupy tanecznej OMEGA Dance z Nakła nad Notecią za miłe dla oka występy taneczne w przerwach pomiędzy zawodami, Sędziemu Głównemu IA Aleksandrowi Sokólskiemu za sprawne i profesjonalne poprowadzenia zawodów, czego obserwowanie dla tak początkujących sędziów jak ja czy inny sędzia rundowy Andrzej Harasimowicz jest bezcenną lekcją sztuki sędziowania, Sędziom rundowym Maciejowi Cybulskiemu oraz Andrzejowi Harasimowiczowi za wzorowe wypełnianie obowiązków sędziów asystentów, Piotrowi Szybowiczowi i Krystianowi Janikowi za obsługę fotograficzna imprezy, wszystkim zawodnikom i zawodniczkom, którzy zdecydowali się na wystartowanie w bydgoskich zawodach, uświetniając je tym samym swoja obecnością.


Galerie zdjęć Piotra Szybowicz
a




Turniej mężczyzn




Turniej kobiet




Medaliści turnieju




Organizatorzy i sędziowie turnieju


Wyniki zawodników MDK 1


Wyniki indywidualne

Miejsce Turniej Imię i Nazwisko Kategoria Punkty
30 Błyskawiczne MP Mężczyzn Mateusz Brzeziński I++ 8,5/15
76 Błyskawiczne MP Mężczyzn Gromosław Kroczka II 6,5/15
86 Błyskawiczne MP Mężczyzn Szymon Wiśniewski I 5,5/15
97 Błyskawiczne MP Mężczyzn Maciej Błociński II+ 4,5/15
16 Błyskawiczne MP Kobiet Julia Humin II+ 3/11
2 Juniorzy do lat 8 Karol Kacprzak V 5,5/7
3 Juniorzy do lat 8 Kacper Kacprzak V 5,5/7
4 Juniorzy do lat 8 Wojciech Kulpiński V 5,5/7
31 Juniorzy do lat 8 Marta Błocińska bk 2,5/7
33 Juniorzy do lat 8 Jagoda Kroczka IV 2/7
1 Juniorzy do lat 12 Maciej Błociński II+ 6/7
2 Juniorzy do lat 12 Gracjan Kozakiewicz I 5,5/7
4 Juniorzy do lat 12 Mikołaj Włoch II 5,5/7
6 Juniorzy do lat 12 Mateusz Ziółkowski II 5/7
12 Juniorzy do lat 12 Emilia Szymańska II 4/7
15 Juniorzy do lat 12 Łukasz Wolski II 4/7
17 Juniorzy do lat 12 Igor Jankowski IV 4/7
18 Juniorzy do lat 12 Michał Samól IV 4/7
24 Juniorzy do lat 12 Inga Lubiszewska IV 3,5/7
25 Juniorzy do lat 12 Adrian Wojciechowski IV 3/7
36 Juniorzy do lat 12 Michał Towcik V 2,5/7
4 Juniorzy do lat 18 Szymon Wiśniewski I 5/7
5 Juniorzy do lat 18 Gromosław Kroczka II 5/7
8 Juniorzy do lat 18 Kacper Dobosz II 4,5/7
12 Juniorzy do lat 18 Dominika Włoch II 4/7
13 Juniorzy do lat 18 Jakub Kulpiński III 4/7


Turniej drużynowy mężczyzn

Miejsce Drużyna Imię i Nazwisko Kategoria Punkty
14 MDK 1 I Bydgoszcz Mariusz Stoppel I+ 3,5/10
Bartłomiej Siwiec FM 4
Mateusz Brzeziński I++ 6,5
Paweł Kulczyk I++ 3,5
21 MDK 1 II Bydgoszcz Gracjan Kozakiewicz I 1/10
Mateusz Ziółkowski II 2
Maciej Błociński II+ 4,5
Mikołaj Włoch II 1,5